bolak

Proč jsou pokuty za černý pasažérství tak nízký?

Pamatuju když jsem bylo dítě, tak stála jízdenka 10 korun a pokuta za jízdu bez lístku dělala nějakejch 250–500Kč, tzn. 25 až 50 jízd na to že jednou potkáte revizora a pořád se to vyplatí, tak to je jasný že se bude jezdit bez jízdenky do tralala, když víte kdy ty revizoři choděj, kde nastupujou a jak vypadaj, dyť dělaj 20 let stejnou trasu :) navíc co já pamatuju tak jsem jezdil několikrát denně a revizora jsem potkal tak 2× až 3× do roka, tak si to spočítejte. A jak MHDčka tak i ČD si furt stěžujou na černý pasažéry, přitom by stačilo jednoduše nastavit pokutu na 25.000,– a už by si nikdo nedovolil jezdit bez jízdenky, když by věděl že za jednu jízdu přijde na buben (bába na kase v kauflandu vo tři platy). To by si dával každej sakra bacha, jestli si cvaknul nebo necvaknul, a revizor by pak stačil klidně jeden na celou prahu.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tak normální člověk, když jede na černo a chytnou ho, tak se stydí, pokutu zaplatí a ještě roky má z toho trauma.
Když jede na černo nepřizpůsobivý, tak se tomu směje. On bere přece soc. dávky a na ty exekutor nemůže. Mu by byla pokuta i 100tisíc k smíchu.

Za nezaplacené pokuty, by bylo dobré dávat hodiny obecně prospěšných prací. Jenže to naše legislativa neumožňuje. ☹

Další odpovědi
Drap

Spousta těch co jezdí na černo nedokáže zaplatit ani 500 kč. K čemu by to bylo. Jen by se zvýšili odměny exekutorů

lukas.zmizik

spíš de o ten počet kontrol, než o velikost pokuty – ta výše je, myslím si, stanovena správně – řekněme že jízda načerno je „klukovina“ a nemůžeš člověka kvůli jedné takové hlouposti totálně zlikvidovat a odstavit (protože pro někoho pokuta 25 tisíc může být likvidační – v dnešní době, že)…

tady de o to, že pokuta 500 na místě je takové plácnutí přes prsty… pokud nezaplatíš hned nebo do nějakého času na kase v dopravním podniku, dostaneš 1000… to je taková výstraha…a pokud i to hodíš zahlavu, pak se můžeš těšit na exekutora…a to už může být likvidační…takže chtě nechtě, k tomu cos napsal se stejně dá dostat, ale postupně…

nemyslím si, že by bylo vhodné trestat hned tou nejtvrdší možností – spousta lidí se umí ponaučit a tudíž není důvod, proč jim hned likvidovat život

magorvkleci

Vraždí se (nebo přinejmenším ubližuje na zdraví) i pro menší částky než 25k.

iceT

U nás je to 700,takto jsem na to doplatila pro jednu zastávku,lenost si jít koupit jízdenku a předpoklad,že tamtudy revizor nikdy nejel.Takže u nás revizoři nejezdí jen nejvíce vytíženou trasou,občas se vyskytnou i tam,kde bys je nečekal.Snad jen pracovní dobu mají od do.

marci1

Peněžité pokuty nikoho neodradí, aby jezdil na „černo“. Myslím si, že pokud by si to museli „odpracovat“, byl by to pro ně trest.

AndreiRanger

Tak nwm Bolaku kde jezdíš, ale tady u nás stojí lístek 20kč a pokuta je 500kč-1000kč přičemž 500kč je jen tehdy kdy to zaplatíš na místě.

Takže poměr zůstal stejný. Co se týče maximální výše, ta je určena zákonem na max. 1000kč

Navíc v době kdy berou lidi 12000kč v průměru a 6000kč dají jen za ubytování by byly vyšší pokuty likvidační.

bolak

AndreiRanger: to teda nevim jak může bejt maximální výše určená zákonem 1000Kč, když v každým pořádným městě je standart 15 stovek; jestli vy nás pane nehoupete abyste byl ze všech nejzajímavější…

gagaga

Plzen je taky " poradne " mesto :
Za jízdu bez platného jízdního dokladu se stanovuje základní přirážka ve výši 1500,– Kč. V případě, že cestující uhradí přirážku na místě, snižuje se na částku 500,–Kč. Pokud dojde k jejímu uhrazení do 21 kalendářních dnů ode dne kontroly u přepážky doplatkové pokladny na adrese Plzeň, Denisovo náb.12, PSČ 301 00 (vstup z Pařížské ulice přes parkoviště vnitrobloku), snižuje se přirážka na částku 700,– Kč.

:p

bolak

téda ty to máš zmáklý, zřejmě v tom taky jedeš :)

gagaga

:)

gagaga

ja kdyz byla mala, tak stala jizdenka korunu ! :(

  • iv-

Mc Merkurion

v Praze stál lístek 1korunu a pokuta byla 100Kčs,to je 100× a včíl mudruj…

Mc Merkurion

doplňuji: platí pro bolaka

bolak

to musela stát víc, já pamatuju že moje první jízdenka byla za 0,50Kčs a ty seš oproti mně prvohory :)

gagaga

:((
ja byla na stredni ( zvlastni ) az ve meste ..
to me bylo 14 !
predtim jsem tramvaji asi v zivote nejela :) nebo platila mamina ( nebo jsme jely na cerno ) ..to nejspis..
( v Plzni )

Drap

V Brně mě jako dítěti stála jízdenka na šalinu 25 hal. A to mi ji prodal průvodčí přímo ve voze a ještě tam procvakal dírky.

gagaga

ja si pamatuju , ze jsem hazela korunku u ridice do nejaky postovni schranky, nebo co to bylo ..a pak si pamatuji taky tu pruvodci veprostred tramvaje jak prodavala listek ..
ale co bylo tedy driv ??
to by me ted zajimalo ..
a nebyly to prvohory , jak o me pise bolak :))

  • iv-

bolak

a ve městech ještě nebyl smog, skla byly čistý takže skrz ně byl dokonalý výhled na pobíhající dinosaury všude okolo 🙂

gagaga

;(

bolak

zzzzz: tak kdyby dlužil 100.000 a navrch by byl ještě černej, tak by šel do basy, to je snad samozřejmost :)