Proč jsou písmena v abecedě tak, jak jsou?

Odpovědi
anonym

Pořadí písmen v abecedě zpravidla nemá žádný logický význam, jedná se pouze o ustálený zvyk.

marci1

Citace z Ottova slovníku naučného:
„Co se konečně pořádku písmen týče, ten není nikde přiměřen přirozené povaze hlásek než víc anebo méně nahodilý a rozličný dle toho, odkud jsou přijata, jak se mají ku počtu hlásek, slyšitelných u patřičného národa atd. Pořádek našich písmen na př. odchyluje se od latinského jen tím, že litery k označování hlásek československých zvlášť ustanovené následují hned po latinských podobného znění, jako č po c, ď po d, ě po e atd.“ 🙂

Zdroj: https://cs.wi­kisource.org/wi­ki/Ott%C5%AFv_slov­n%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%B­D/Abeceda

Nuk nuk

V dnešní době to u většiny abeced je dáno skutečně jistý ustáleným zvykem.

Ve starověku, kdy ale jednotlivá písma vznikala a ovlivňovala jedno druhé, měla některá písmena i číselnou hodnotu.Ta u původních písem a prvních znaků určila jejich postavení v abecedě. Postupně, s potřebou znaků pro nové hlásky, vznikala písmena bez číselné hodnoty, která se vkládala mezi ty původní, např. podle zvukové nebo grafické podobnosti.