Lenka111

Proč jsou obojživelníci chráněni zákonem???

Mám udělat referát na toto téma a najít podobné informace na internetu je takřka nemožné. Prosím o vyjádření :) Já bych si s toho potom vytáhl nějaké informace ;) Děkuji za odpovědi všech co se pokusí

Nejlepší odpověď
Drap

Protože jich rychle ubývá. Ztrácejí se a odstraňují jejich přirozené lokality, kde měli všechny vhodné podmínky k rozmnožování. Přitom jsou důležitou součástí celého ekosystému a důležitým článkem potravního řetězce

Další odpovědi
Lucijej

Obojživelníci jsou chránění, protože jejich existence je ohrožená, protože člověk znehodnocuje jejich biotopy – dochází ke změně rostlin na březích ,charakteru porostu – buď je vykácen anbeo zase zarůstají expanzními rostlinami, mění se fyz. -chem. složení vody (znečištění) anebo se biotopy jednoduše likvidují.
Taky třeba skokan volský z Řecka je ohrožený, protože byl masově lověn jako pochoutka do restaurací – žabí stehínka.

U nás jsou žáby chráněné všechny kromě skokana hnědého, mok je u nás zastoupen jediným druhem a ten je také chráněný, akorát u čolků se najde víc zástupců, kteří ještě nepodléhají ochtraně, ale to je jen otázkou času a budou taky.

venkovan

Zkus si najít stránky www.aopk.cz, www.csop.cz a nebo stránky herpetologů. Lecos se dozvíš na oddělení ochrany přírody na svém krajském úřadu, pověřené obci, magistrátu apod. Klidně bych zkusil i Chráněnou krajinnou oblast Třeboňsko, či další, kde je dost „mokro“. Nezapoměň, že se nejedná jen o žáby, jak si velká část veřejnosti obojživelníky představuje. Takže představit víc zástupců než žábu.
Až budeš psát referát, dej tam i odstavec jak je chránit. A to nejen přenosem přes silnice, ale vytvářením pro ně příznivých lokalit, jak postupovat přisečení luk, hospodaření v lese apod. Zamysli se i o přirozených nepřátelích, o introdukovaných (kteří sem byli dovezeni či dovlečeni) a o pozitivním a negativním vlivu člověka na populaci obojživelníků.
Neboj jde zpracovat referát i na hodiny.
Pro Lucijej – čolci jsou chráněni všichni, nebo lépe ověř si to ve vyhlášce MŽP ČR, kde jsou všechny chráněné organismy vyjmenovány.
A pro Boláka – obojživelníci nepotřebují žádné výsady. Byli tu dřív než člověk a po tisíciletí nebyl problém vzájemného soužití.
Ty výsady jim dnes dávají lidi především proto, že si začali uvědomovat nezbytnost přítomnosti obojživelníků v přírodě. Stačí si najít výklad pohrom které postihly Egypt, když nějaký faraón nechtěl aby Źidé z Egypta odešli.

bolak

Obojživelníci jsou něco jako romové.
Češi to nejsou, ale cizinci taky ne, tudíž aby přežili, potřebují zvláštní výsady.

samicek333

Je jich málo, vymírají