maschin

Proč jsou obchody plné zboží?

To je po tom zboží taková poptávka?
Doplňuji:
Myslel jsem, že je spousta druhů různého zboží ne spousta kusů.

Nejlepší odpověď
iceT

Bylo by dost nelogické mít regály prázdné,když chceš něco prodávat…

Další odpovědi
Agneta

Především je továrně vyrobené zboží strašně levné, a spekuluje se na to, že se někdo nachytá – tím že koupí. To pak zaplatí několikanásobek…a tím už se to vyplatilo. A tak se může taky i hodně zboží často zlikvidovat, např. potraviny, aby se držela prodejní cena:D
Doplňuji:
To si musíš představit jako orientální bazar, kde ten „pavouk“ číhá uprostřed sítě na svojí oběť(zákazníka) u které už si mne ruce a odhaduje zisk. Byznysu nejde ani o životní prostředí, ani o humanitu, nýbrž o profit. Ale nic lepšího tu dodnes nebylo.
Omouvám se, už zase moc kecám:DDD

mosoj

Obchody jsou plné zboží proto, aby z tebe obchodníci vytáhli poslední peníz.

anonym

Protože nežijeme před rokem 1989,kdy byly za komančů poloprázdné regály.

MK44

„Proč jsou obchody plné zboží?“ – Protože nehospodaříme v rámci RVHP.
„To je po tom zboží taková poptávka?“ – Pokud by nebyla a prodejce by ho neprodal, už by nové neobjednával. A na konec by obchod zavřel, neboť obchod bez zboží je na …ééé… obchod bez zboží není obchod. Což se stává. Bylo knihkupectví, nebyla poptávka, teď je tam sex-shop.

Doplňuji:
„spousta druhů různého zboží“ – například proto, že:

  • výrobce má své zboží patentované, a tak druhý výrobce musí vyvinout vlastní,
  • různí zákazníci mají různé preference a výrobci se jim snaží přizpůsobit,
  • výrobci se snaží protlačit své produkty a v něčem je odlišit, vylepšit nebo zlevnit a tak přesvědčit kupující, aby si vybrali jejich zboží a ne konkurentní.
  • konec konců, kde je hranice mezi dvěma druhy zboží? Vám přijde salám jako salám, stačil by jeden, ale třeba je jeden bezlepkový a druhý ne. A kdo nesmí lepek, ten druhý salám nemůže jíst.

Mirdas

Je to schopnost výrobců tak i prodejců reagovat na poptávku klientů.
Samozřejmě musí reagovat a předvídat také vývoj na daném trhu.
Lidé mají rádi když si mohou vybrat.
Dřívější režim nebyl schopen zajistit nejen možnost většího množství druhu nabízeného zboží, ale ani více kusů toho jednoho zda vůbec jste jej sehnal.
Proto lidé nechodili nakupovat, všude měli prázdé regály, ale vše sháněli a upláceli aby alespoň něco sehnali.

bolak

Protože lidi jdou často do krámu pro jedinou věc, a když odcházej tak maj plnou tašku. A čím víc toho je na výběr tak tím víc si toho člověk koupí.

da ny

PROTOŽE JE TO HON O ZÁKAZNÍKN ZA ÚČELEM ZISKU.
Zákazníci pocházejí z různých sociálních vrstev. Koupí si auto za pár set korun nebo za milióny.
K dostání je luxusní zboží, drahý šmejd nebo zboží za babku. Nechutných cukrovinek a sušenek jsou přeplněné regály, ale kam zmizely ty chutné Hořické trubičky?…
Jogurt byl dříve jogurtem, plátkový sýr sýrem a v pochoutkových a bramborových salátech byl salám a ne nějaká náhražka = výrobní salám (100g se dá koupit za 4 Kč.
Okurky a rajčata rostly na polích a ve sklenících v zemině.

Pro Mirdase
V některých letech pravda nebyl všude velký výběr zboží, ale já si na prázdné regály nevzpomínám.
Též záleželo na tom, se kterými zeměmi jsme zrovna „sympatizovali“ a oni s námi s ohledem na politické vedení v zemi.
Stát pořizoval to, nač stačily devizové prostředky a hlavně se železnou oponou přece nezačali komunisté v socialistických zemích…. Z Egypta byly v ČSSR jednu dobu pomeranče celoročně :)
Banány a pomeranče mi v 7. třídě do FN v Plzni vozili rodiče celou dobu mého pobytu (únor – duben, od té doby nesnáším pomeranče), nešlo paušálně jen o vánoční čas.
Mé zkušenosti:
Zásobování bylo odlišné a záleželo na koupěschopnosti obyvatel. Praha byla výkladní skříň a významné průmyslové oblasti měly zvláštní dodávky, aby se předešlo nespokojenosti….
V Mostě se kupovaly banány a pomeranče na kila a v Karlových Varech na kusy.
U nás byl uherák a lovecký salám pod pultem a když vždy v Písku maminka kupovala 2–3 šišky, ptali se zda je to na veselku :) místní kupovali max. 10 – 15 dkg.
V PPP v Písku bylo módní oblečení (vyvážené na západ) ve výloze a v Praze za stejné upláceli lidé prodavačky. Totéž v elektru ve Vodňanech na náměstí. Pražáci jezdící sem na chalupy nakoupili v klidu vše, jen mít peníze 🙂
Já vozila dceru (1979) v Libertě a v Bratislavě či Martině vozili mimina ve Stegneru z Prioru (u nás jen v Tuzexu).
Bez některého zboží se dalo spokojeně žít. Dnes sedminky bojí jít s dětmi do hračkářství – nemají na luxusní hračky z TV reklam.
Mnoho lidí si zboží v regálech a na ramínkách jen prohlíží a zbožně sní…

Doplňuji:
…maminky se bojí…