T3NY

Proč jsou notebooky dražší než stolní počítače?

Co preferujete vy? Notebook nebo stolní počítač?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
anonym

Stolní Počítač

Notebooky jsou proprietálním řešením (navíc ´komplexním´) – a ta jsou vždy dražší, než řešení ´univerzální´.

Další odpovědi
led

Notebook

Notebook je počítač typu všetko v jednom, to znamená vo svojom „obale“ má všetok hardware potrebné k svojej činnosti, teda aj monitor, klávesnicu, polohovacie zariadenie (touchpad), zdroj energie (akumulátor),…Cena je jedna za celé zariadenie – počítač.
Stolný počítač je zariadenie, počítač, ktorý k svojej práci potrebuje aj vstupné a výstupné externé zariadenie ((klávesnicu, polohovacie zariadenie – myš, webkameru, reproduktory, mikrofon, zobrazovacie zariadenie – monitor), nemá vlastný zdroj energie (akumulátor) pracuje len s pripojením na elektrickú sieť. Cena za počítač je len za „skriňu“ počítača a harware vo vnútri. V prípade ceny za zostavu počítača hovoríme o súčte cien počítača + ceny za jednotlivé exerné zariadenia.
Z uvedeného je myslím aj jasný dôvod rozdielu v cene za základný počítač a v cene notebooku.

Questman

Notebook

Protože marketing a menší součástky.

Preferuji notebook, protože se dá přenášet lépe než celá PC sestava.
Osobně to střídám, ntb hlavně na hry a delší psaní/programování, tablet na filmy a na cesty a pak obyč. starší mobil prostě jako mobil a na internet zdarma tam, kde není wi-fi :D
Je jisté, že v brzkém horizontu čeká notebooky i ultrabooky osud netbooků – totiž že je nahradí lepší nástupce – tablety.
Smartphony brzy nahradí Google Glassy, později Google Lens(?) apod.
Dnes je PC sestava pro většinu uživatelů nevýhodná. Málokdo ji využije a, jak známo, nově vyráběné sestavy už mají ve skutečnosti jen dvě cílové skupiny – kanceláře a hráče.
Výhodami stolního počítače oproti notebooku jsou dnes už vlastně jenom vyšší spolehlivost a možnost vlastní konfigurace hardwaru ale opět, je jen otázkou času, než i kanceláře přijdou na chuť tabletům za přívětivé ceny a stolní počítače pod 100 tis. Kč v podstatě zaniknou a jsem si jistý, že se toho dožiji :)

huxa

Notebook

brillant

Notebook

syncz

Notebook

anonym

Stolní Počítač

Doplňuji:
Je mnohem menší možnost, že mi stolní počítač někdo ukradne nebo ho ztratím. Pro jistotu ale mám obojí. Noťas na cesty pc na doma.

cochee

Stolní Počítač

S odpovědí se shoduju s první větou Questmana i mowly. Já notebook nepotřebuju, protože nemám potřebu výpočetní výkon přenášet (nemám ani tabletu a zatím ani smartfoun). Radši si poskládám levně do bedny, co uznám za vhodné a vím, že když se mi něco pokazí, sám bez drahého servisu si to taky vyměním. Navíc jsem ve své staré bedně, dodnes v základu používané, už tisíckrát něco upgradoval. A poslední mínus pro noťasy: když chcu (když bych chtěl) koupit nějaký bez (pro mě zbytečné) OEM licence na Windows, mám ku*evsky zúžený výběr.

marci1

Notebook

Ale asi jen z toho důvodu, že pro mě má všechno „dohromady“ a nezabere mi tolik místa. 🙂

McArthur

Notebook

Doplňuji:
Neřekl bych, že notebook je dražší, než-li počítač. Vezmete-li stejnou výbavu počítače a notebooku, tj. CPU, RAM, HDD, DVD + LCD monitor + klávesnici + myš + záložní zdroj (UPS), tak cena je podobná, ne-li nižší u notebooku. Samozřejmě se musíme pohybovat v reálných konfiguracích typu CPU Intel Core i3 nebo Core i5, případně Intel Pentium Dual-Core, RAM 4 GB, HDD do 1 TB.

Každé řešení má své výhody a nevýhody a i když volím notebook, je to z důvodu, že ho využiji. Kdybych nepotřeboval mobilitu, tak volím počítač.

ivzez

Notebook