Kelt

Proč jsou některé skladby zapsány v notách ve složitých tóninách?

Dobrý večer. Kladu si otázku, proč jsou některé melodie, skladby napsány ve složitých tóninách, často s více než 4 křížky, nebo béčky. Nevím, zda je to úmysl autora, respektive zda byla skladba v originále v této tónině napsaná, ale daleko jednodušší je hrát skladby v tóninách, Cdur, Gdur, Fdur, resp Ddur a Bdur a odpovídajících molových , než v Gis, Cis, Ges durové. Přitom někdo nemůže skladbu zahrát, protože nemá ty složitější tóniny procvičené. Pochopitelně se dá skladba přetransformovat no jednodušší tóniny, ale třeba to dotyčný neumí, a hraje z listu a pěkné skladby nezahraje protože se trápí s nezáživnými skladbami, napsanými přímo pro něj.

Nejlepší odpověď
annas

Odpovím stručně. Každá tónina má svůj charakter. Pokud ji někdo přetransformuje pro svou potřebu, „duše“ skladby je zcela jiná.

Skladatel si vybral takovou tóninu podle toho, co chtěl vyjádřit – smutek, bolest, radost, oslavu atd.

Je třeba, aby hudebník hrál to, na co má, pokud chce víc, musí se učit.

S laděním to nemá nic společného.
Doplňuji:
Pojem transformovat je chybný – transponovat či transpozice.

Transpozici písně do jiné tóniny využijete z důvodu:

Zpěvu
lze celou sladbu posunout do jiné výškové polohy
Technické výhodnosti
např. na kytaře, pokud píseň obsahuje obtížně hratelné akordy, na které nejste zvylí, transponujete píseň do jiné tóniny, kde budou akordy technicky jednodušší.
Výrazu
některé nástroje zní zejména s ohledem na rozsah a své technické možnosti lépe ve vybraných tóninách. Např. na kytaru je rozdíl hrát blues v tónině Dmoll , nebo Emoll.
Zvýšení rozsahu tónů, barevnosti
pokud např. hrají 2 kytary, je dobré když jedna hraje s kapodastrem ( hmaty se ale použitím kapodastru změní ). Hra je plnější.
Je to stejné jako s hlasy v písni – barevný dvojhlas je hezčí než 2 hlasy unisono.

Transponovat lze akordy, stupnice, písně a skladby. Klíčem k transpozici jsou stupnice, ze kterých jsou tvořeny akordy.

Základní stupnice je Cdur, která nemá žádné křížky ani béčka.

http://www.sky­tarou.cz/akor­dy-stupnice.php?stra­na=transpozice

Další odpovědi
Lamalam

Je to záměr autora, obvykle se „složitější“ tóniny používají kvůli ladění orchestru. Některé nástroje mají omezený rozsah a tak se jim musí ostatní přizpůsobit.

Emefej

Je to umělecký záměr autora, chce tím vyjádřit náladu. Je to stejné, jako když malíř maluje obraz., pro každé dílo použije jinou množinu různých barevných tónu k dosažení požadovaného efektu.

NikkiHeat

No to těžko říct, sám bych rád znal odpověď. Nejspíš to vychází z nějaké " staré " školy, nějakých církevních modů, možná z varhanních zápisů, možná kvůli nějaké sborové či orchestrální souhře nástrojů…fakt těžko říct.

Seznam.cz

Možná se skladatel potřeboval blýsknout jak mu to jde od ruky. Ale ne všechno jde hrát na bílé pohodlně. Některé varhany mají víc řad nad sebou a zkrátka asi potřeboval dosáhnout bez delšího pohybu ruky. Některé skladby jsou schválně transponovány, podle druhu použitých hud. nástrojů. To zn. houslí, jiné zas trubky.

Hamon

Viz Lamalam.
Navic jde o optimalni toninu (vysku a barvu), kdy dany kus proste nejlip zni.

xxx3

důvodů bývá víc: může to být kvůli rozsahu zpěváka, kvůli ladění nástroje – každý nástroj má svou ideální polohu, kdy zní nejlépe. Také hraje roli fakt, že tóniny mají svůj charakter, jinou barevnost.
Ještě jedna věc: říká se TRANSPONOVAT a TRANSPOZICE – nikoliv transformace.