Standaa

Proč jsou některé jakzyky, jako třeba ten náš, tak zbytečně komplikované?

Neslouží jazyk v první řadě hlavně k rychlé, jasné, bezproblémové komunikaci?

Proč má čeština tolik nesmyslných pravopisných pravidel a všeho tohohle? Angličtina se třeba obejde i bez toho, a často díky tomu píši, mluvím a přemýšlím rychleji v aj, i když to není moje mateřština… v češině píšu, a musím se zastavovat abych se ujistil, jeslti píšu správné mně/mě, y/i, shoda přísudku s podmětem… Angličtina se kupříkladu obejde i bez toho… Proč je to tak složité a proč se neudělají reformy pro následující generaci? Nezlehčilo by to život nám všem?

PS: Česky umím dostatečně, jak by kadý správný Čech měl, a je mi jasné, že každý jazyk má mít pravidla, podle kterých se má mluvší a pistal řídit, ale někdy se pravidla dají zlehčit ve prospěch těch, co jazyk používají… Takhle v tom nevidím moc smysl…

Nejlepší odpověď
quentos

Odpověď je překvapivě jednoduchá, byl totiž komplikovaný jejich společný prapředek – indoevropština. Nebylo to tedy tak, že by se jazyky postupem času čím dál více komplikovaly, ale právě naopak – velmi komplikovaná byla indoevropština a jazyky, které se z ní postupně vydělovaly, se zjednodušovaly. Některé více, některé méně. Indoevropština měla daleko víc pádů než dnešní čeština; angličtina ještě před několika stoletími zhusta skloňovala alespoň zájmena (ani nemluvě o starogermánštině, společném prapředku angličtiny, němčiny, dánštiny aj., která skloňovala ještě daleko víc, i když již méně než indoevropština), než si u nich nakonec nechala pády jen dva…
Přesnou a podrobnou odpověď by ale dal jedině odborník z oboru obecné lingvistiky.