Michal Kole

Proč jsou LED žárovky zatím tak drahé ?

LED dioda v prodejně s elektronikou stojí pár korun. Nebo je to tím, že po LED žárovkách je poptávka a to ceny stoupají? Nebo se zatím nevyrabí tak masově a nejsou plné sklady a tedy není nabídka?

Nejlepší odpověď
franku

Protože dioda s vysokou svítivostí nestojí 2Kč a každé v žárovce je jich několik(dle typu),Dále je tam usměrňovač a taky elektronika na snížení napětí.Nebojte,cena snad o něco půjde dolu.

rvrablik

Samotná LEDka stojí málo, ale nemůžeš je použít jako náhradu žárovek. Pokud ale někdo vrhne na trh LED žárovku, pak předpokládá:

  1. zájem kupujícího použít jako alternativu žárovky
  2. minimální znalosti kupujícího z fyziky (pojmy „světelný tok“ a „světelná účinnost“) a nezájem o tyto parametry
  3. ochotu kupujícího platit hodně za nekvalitní LED zabalené často do ještě nekvalitnější konstrukce (podpořené reklamou a informačním šumem …)
  4. snahu kupujícího „být IN / říct já mám LEDku!“ (pak se nekouká na to co dostane a platí bod c) ☹
  5. boom kupujících (a chce jej řádně využít!)
  6. rychlou návratnost své investice (v případě, že EU bude v zákazech půjde dále tj. zakáže i úsporné žárovky, pak bude mít investor opravdu po starostech …

Bohužel musíte hledat – osobně jsem tím procesem prošel a lehký opravdu nebyl. Nakonec se mi ale podařilo před rokem „LEDizovat“ téměř 90procent všech světel v domácnosti (zbývá: zářivka a podlinka v kuchyni, 2 televize, 1 lampička). Našel jsem 2 druhy – jedna za 120kč (na přisvícení) a druhá za 250kč (do lustrů). Takže v porovnání s cenami 700 až 900kč/ks to není moc . Hlavně porovnávat i parametry toho co si člověk koupí …