Kelt

Proč jsou korunovační klenoty u nás vystavovány jen krátkou dobu?

Překvapilo mne, že korunovační klenoty mohou být u nás vystavovány jen při vyjímečných příležitostech, ale v jiných zemích je to trvalé. Prý je to přání Karla IV. To v něčem se budeme řídit rozhodnutím člověka, který žil před 700 lety, za jiné doby v jiné zemi i jiném společenském řízení, ale jiné zákony, měníme tak, jak se nám to hodí. Např Benešovy dekrety a pod. Nechci, aby to vypadalo, že míchám hrušky a jablka, ale myslím si, že každý náš občan má právo se kdykoli jít podívat na korunovační klenoty. Co vy na to? Děkuji.

Odpovědi
Drap

Bylo to už přání KarlaIV

marci1

„České korunovační klenoty jsou podle přání Karla IV. vyjímány z úschovy pouze při výjimečných příležitostech – v minulosti to byla korunovace českého krále. Kromě toho byly klenoty vystaveny během pohřbu Karla IV. a Maxmiliána II., zřejmě i Ferdinanda I. Císař Josef II., který se nenechal korunovat českých králem, namísto korunovace nechal v roce 1782 klenoty vystavit ve vídeňské klenotnici. V tomto roce byl na návštěvě Vídně i 251. papež Pius VI. (1775 – 1799), kterému císař ukázal říšské a české korunovační klenoty.
První veřejná výstava se uskutečnila v roce 1929 při příležitosti 1000. výročí smrti sv. Václava. Do konce 20. století byly vystaveny celkem devětkrát. Zatím poslední výstava se uskutečnila v květnu 2013 při příležitosti přímého zvolení Miloše Zemana prezidentem České republiky. Denně může výstavu zhlédnout maximálně 5 000 lidí. Při posledních výstavách si klenoty prohlédlo 30 000 až 45 000 lidí.[8] V roce 2003 to bylo 44 475 lidí, roku 2008 návštěvnost klesla na 32 050 lidí a poslední výstavu v roce 2013, která byla kratší o jeden den, navštívilo 31 237 lidí.[9]
O vystavení korunovačních klenotů rozhoduje prezident republiky. Výstavy se mohou uskutečňovat pouze na území Pražského hradu. K vystavování klenotů se používá vitrína, která byla speciálně pro tento účel zhotovena v roce 1929 podle návrhu architekta Josefa Gočára.“ 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A9_ko­runova%C4%8Dn%C3­%AD_klenoty#V­.C3.BDstavy_ko­runova.C4.8Dn­.C3.ADch_klenot­.C5.AF

AnneBeth

Bylo to přání Karla IV. ale máte pravdu měly by tu vystaveny trvale jako ve VB.