ivosek2

Proč jsou hranice ČR tak hrbaté ?

co tam je zajímavého že je to tak hrbaté? navazuji na tuto otázku http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-hranice-nekterych-statu-v-usa-tak-rovne

Nejlepší odpověď
gecco

Kdyby ses aspoň trochu nad odpověďmi na tebou zmíněnou předchozí otázku zamyslel, došlo by ti, že hranice ČR jsou tzv. přirozené – jsou ponejvíce tvořeny přírodními hranicemi území – horskými hřbety a řekami.

Další odpovědi
Quimby

Hory.
Hranice často bývají, zvlášt v Evropě, dány geograficky. V minulosti tvořili celkem strategickou hranici a už od středověku jsou tyto hranice cca stejné.

annas

Podobné otázka v archivu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakym-zpusobem-se-vytycily-hranice-vsech-statu-do-dnesni-podoby

Korekce hranic České republiky ve 20. století.

"Po první světové válce získalo tehdejší Československo na úkor Rakouska území podél horní Lužnice – tzv. Vitorazsko (Weitraland) a Valticko (území od Poštorné k Valticím). Příčinou těchto územních zisků bylo zachování souvislé železniční dopravy.

Na úkor Německa Československo získalo Hlučínsko (oblast Hlučína a Kravařů), a to proto, že zde bylo přibližně stejné zastoupení česky mluvících, Němců a tzv. Moravců. Roku 1938 při záboru čs. pohraničí bylo Hlučínsko připojeno přímo k Říši (díky tomu se pak na zdejší Němce nevztahovaly dekrety prezidenta Beneše a silné německé osídlení se zde zachovalo až do 80. let 20. století).

K další korekci státní hranice po první světové válce došlo na Těšínsku, území, na nějž si činily nárok Československo, Polsko a Německo. Po mezinárodní arbitráži bylo Těšínsko rozděleno řekou Olší a hřebenem Slezských Beskyd, přičemž jeho třetina připadla Československu a dvě třetiny Polsku. Roku 1924 získalo Československo obec Hrčava, a to jako důsledek výsledku plebiscitu obyvatel této obce.

Po roce 1945 došlo k drobným korekturám na hranicích Československa a Polska (Vidnava, Harrachov).

Po rozdělení Československa se na vzájemné hranici vyskytlo několik problematických míst, jako např. na dolním toku řeky Moravy, kdy státní hranice kopíruje původní koryto namísto koryta regulovaného a na obou březích řeky tak vznikají české a slovenské exklávy.

Většina průběhu dnešní státní hranice má původ v hranici historické. Většina délky státní hranice je přirozená, tvoří ji hlavně horské hřebeny".

http://www.ze­mepis.com/gpcr­.php

honza19hk

v době kdy se hranice vytvářely využívali vůdcové daného státu/říše přírodní překážky(hory,řeky atd) jako vojenskou obranu,jelikož není tak snadné je překonat jako kdejakou louku. Proto jsou dány v našem případě horami.