mrtvocich

Proč jsou české platy zlomkem těch západních, ačkoliv vykonaná průce je skoro stejná?

Průměrný roční plat je u nás cca 1000 dolarů/rok, ale třeba ve Francii je to 2845 usd/rok. Čím to je? Vycházím z Wiki, kde je přehledná mapa: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_countries_in_E­urope_by_monthly_a­verage_wage

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Protože si musíme živit nepředstavitelné množství naprosto zbytečných úředníků, kteří kromě zmatku nevyprodukují vůbec nic užitečného.

Další odpovědi
badisko

Aby jses mel na co ptat …zjisti si ceny napriklad ve Francii bydleni celkove ..jidlo a dopravu a pak si to prepocitej …nebo lepe odstehuj se tam a uvidis ..nejde to prepocitavat ,..:D na ceske koruny..jsem za kopeckama takze to chapu dost dobre …:D…

led

Tabuľka uvádza priemerný mesačný plat 21 185 CZK, tj priemerný ročný plat $12672…254220 CZK
tabuľka vychádza z oficiálnych štatistík a ako taká bez doplňujúcich údajov skresľuje pohľad na platy. Nezohľadňuje reálnu hodnotu platu v danom štáte vzhľadom na réžijné náklady priemerného obyvateľa.
Ak chcete porovnávať príjmy v jednotlivých štátoch (prípadne jednotlivých oblastiach daného štátu), musíte porovnávať ich kúpnu hodnotu v danej oblasti/štáte tj nákupný košík a pracovný čas potrebný na jeho získanie (zaplatenie).
Doplňuji:
mrtvocich, „Průměrný roční plat je u nás cca 1000 dolarů/rok“
zjavne ste prehliadli základnú informáciu, v tabuľke je uvedený priemerný „MESAČNÝ“ príjem
váša otázka znela k výške platu, nie kvality potravín, spokojnosti obyvateľstva – to znamená ekonomika, nie politická ekonomia a politika.
kolega badisko, vám to v odpovedi povedal presne.

etomaso

Protože, řada našich firem je výrazně méně produktivní než v zahraničí. Příčin je několik. Vyrábí se polotovary, jsou velké chyby při výrobě, zaměstnanci se flákaji atd.

mrtvocich

led: To právě není pravda ve srovnání třeba jenom kvality potravin (zejména), spokojenosti obyvatel, dozitej vek, equality of salaries by gender. Mezinárodní produkty jako auta, iPhone atd. stojí ± všude stejně