Richie

Proč jsou Češi tak závistiví a slepý vůči svému okolí?

Vím, že tu podobná otázka již byla, ale mě to opravdu nejde do hlavy. Samozřejmě se to netýká všech, ale občas si přečtu některá diskuzní fóra a občas se nestačím ani divit, co z těch lidí leze. Kde se to v nich bere a proč vůbec?
Doplňuji:
Díky všem co sem odpověděli, i když už ta otázka tu byla, a napsali jste každý svůj názor. Kdyby takových lidí bylo víc, tak by se nám všem žilo lépe 🙂

Nejlepší odpověď
Pájo

Nezbývá, než začít každý u sebe a něco s tím dělat v každodenním životě…
Více je v odkazech.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-my-cesi-nedokazeme-nekomu-prat-penize-a-sami-chceme-byt-bohati
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-o-tomto-myslite-nepotvrzuje-to-je-prislovi-ze-cesi-jsou-jako-narod-zavistivi
Opakování téhle otázky osobně považuji za mlácení prázdné slámy…
Doplňuji:
Stačí začít od sebe (a již dnes) a na celou věc se dívat s rozumným nadhledem.
…k tomu jen maličko poupravit vlastní myšlení a dosavadní přístup… a začnou se možná i věci a lidé kolem Vás měnit k lepšímu a příště se třeba zeptáte nějak takto (pozitivně):

„Proč si myslíte, že jsou cizinci (oproti nám Čechům) více vstřícní a více v pohodě…?“ „Co bychom měli udělat, abychom to brzy změnili…?“

Ta otázka by se zdánlivě ptala na totéž. Ta má, na rozdíl od Vaší… ale hledá řešení. Doufám, že chápete, jak to myslím.

Brzy se začne měnit i Vaše pozornost…

Další odpovědi
www

Osobně to nevidím až tak černě.
Vezmi si jen chování našich lidí, pokud se někdo dostane pro něj do bezvýchodné situace, kolik se najde lidí a pomáhají jakkoliv, včetně financí. Příspěvky na léčení neproplácených nemocí, na ukradený invalidní vozík, zátopy. ap. Je toho zkrátka dost, kdy podobnou formou lidé suplují stát, tedy jeho neschopnost !

badisko

To neni jen v CR ..ale vsude kde jsem doted byl …leta nejsem v CR a zde je to take …jen ty to vice pozorujes u cechu nez u ostatnich narodu ..:D s kolika cizinci dene prijdes do kontaktu?…

zjentek

ale není to pouze výsada čechů, projevuje se to tady jen více, de facto je to více cítit v zemích bývalého východního bloku a proto je dobré hledat souvislost s režimi, výchovou a mentalitou. Může to být rozmazlenost z následků globalizace ..jsem sociálně západ? Nebo východ? Jsem bohatá? Nebo chudá? Jelikož jsme přesně uprostřed mezi opravdovým bohatstvím a ryzí chudobou, nikdo neví, kdo je, zda má už dost.. ..a nebo málo.. nedostatek poznání světa, zmatenost, závist ,)

terry

Když víš, že se to netýká všech, pak tedy změň okruh lidí, se kterými se stýkáš a na podobná fóra, kde tě udivuje, co z těch lidí leze, vůbec nechoď.
Netuším, co chceš slyšet. Tedy číst.

anonym

Vezmi to podle sebe – slepý k okolí jsi také. Ignoruješ pravidla stránek a „našeptávač“. Skutečně takový dotaz už tu padl.
Pokud ti to nejde z hlavy, že jsou lidé takoví, jací jsou, tak to se ještě dost natrápíš.
Na internetu padají zábrany jako u lidí, když jsou opilí. Možná ten stav není ani natolik odlišný: být opilý představou, že zde mohu ze sebe vysypat nejnehoráznější lži, sprostoty a urážky a domnívat se, že je to v pořádku, protože se dá schovat za anonymní nick.
Jenže až tak anonymní to zde není. Jen hlupák si může myslet, že jeho hrubosti a urážky zůstanou nepotrestány. Z lidí, kteří jsou hulváti (ať už si hrají na cokoliv) opravdu padají občas šokující slova. Budeš si ale z několika málo extrémních případů vytvářet pohled na celý národ? To by nebylo dobře.
Mám kolem sebe hodně lidí slušných, starostlivých, soucitných… prostě lidí dobrých. Záleží na tom, co děláš a mezi jakými lidmi se pohybuješ. Nemáš za povinnost stýkat se s přisprostlíky a už vůbec ne chovat se stejně jako oni. Nevychovance zásadně ignoruji. Doporučuji Ti podobný přístup.
Každý jsme utvářeni výchovou, genetickým potenciálem i naším okolím, přáteli, známými a zkušenostmi. Záleží jenom na nás, co si vybereme.

Richie

To Badisko: S moc ne, ale občas se bavím s cizími studenty a občas po internetu. Ale že bych někde v cizině byl dýl než 3 týdny to ne. Takže nějaký dlouhodobý zážitek z ciziny nemám. Ale tak nějak mi přišlo, že sou cizinci vstřícnější než my Češi.

badisko

Jo a byt nekde na dovolene par tydnu je extra rozdil …prijedes a uzijes si jedes domu …Jenze kdyz uz tam zijes tak pocitis na vlastni kuzi to rivalitu a nevuli od nekterejch domorodcu :D vuci tobe treba ze nas lepsi praci …lepsi auto …peknejsi slecnu atakdale …ale hlavne ze jsi cizinec …!!! podobne jsem se dival na Ukrajince a rusaky nez jsem okusil co je to byt cizincem v jine zemi :D Jak rikam misto mezi lidmi si musis zaslouzit nejenom znat jejich rec lae take zvyky jejich mysleni atd …proste fakt nejde srovnat dovolenou s zivotem za kopeckama …

badisko

nene co clovek to original nekteri jsou takovi a jini makovi …nekteri jsou hodni ..vstricni atd..z ruznych duvodu at uz jsou takovi od prirody neb se to od nich ceka pak je tady otazka viry a podobne ..pak jsou ti jini …a ti to maj taky z ruznych duvodu …:D nemuzes se nato divat takhle ..ze my cesi jsme zavistivi a slepi kazdej je nejakej ale ..to zly byje do oci vic nez to dobry…