Mofli

Proč jsou byty v DV levnější než byty v OV?

DV – družstevní vlastnictví
OV – osobní vlastnictví

Nejlepší odpověď
hanny 2

Protože je to nemovitost,která je výhradně Vaše a můžete s ní např.ručit při žádosti o úvěr.Družstevní byt si potencionální majitel od družstva kupuje za zůstatkovou cenu,takže musí vynaložit další finanční prostředky a tím se pak v OV cena navyšuje.
Doufám,že jsem to vysvětlila dost srozumitelně!

Další odpovědi
pusinka50

Jak už vysvětlila hanny2, jen doplním: s bytem v OV si můžete dělat co chcete, prodat, pronajmout, nikdo se vás na nic neptá, kdežto s bytem v DV můžete vyměnit, pronajmout či prodat byt pouze se souhlasem družstva. Abyste získala DV do OV, platíte několik let tzv. anuitu, čili postupně si kupujete byt do OV, ta zaplacená cena je různá byt od bytu, ale navýší se tím hodnota bytu. Má to i své nevýhody, např. po převedení bytu do OV platíte i teplo, vodu, úklid a elektřinu z nebytových prostor v domě v poměrné části, což předtím platilo družstvo. Mě to ale vyšlo šur nul.