mitousejk

Proč jsem hnědej?

Přeji krásný den. Pár týdnů již pátrám potom proč jsem hnědej?Myslím tím barvu kůže,očí a vlasů. Řekněme o něco světlejší než je cikán. Samozřejmě že já nejsem cikán jen to nechápu když máma i táta jsou bílí a dokonce i jsem zjistil, že prababičky a dědečkové byli také z obou stran bílí. Dál za praprababičku jsem se nedostal. Možná to bude také tím, že každý rok létáme na dovolenou k moři. Velmi mně to zajímá, protože už si začínám myslet, že jsem adoptovaný :D

Nejlepší odpověď
quentos

Genetika je holt někdy mrcha – stačí jeden jediný prapraprapředek tmavší pleti a už máte k tmavé plati dispozice (čím méně tmavých předků, tím je pravděpodobnost samozřejmě menší, ale vždy nějaká pravděpodobnost je – a to k uskutečnění stačí). Pro zasvěcenější odpověď bych musel prostudovat Mendelovy zákony křížení.
Připomíná mi to ten fór, jak (bílý) chlap škrtí (bílou) ženu nad černým novorozenětem – potvrzuje onu pravdu, že ač jsou oba rodiče bílí, může barvu pleti potomka ovlivnit praprapředek bůhvíkolik generací dozadu…
Doplňuji:
*pleti, překlep

Další odpovědi
Lucijej

Jestli se chceš dopídit pravdy, tak budeš muset na rodokmwnu ještě pořádně zapracovat…
U člověka se gen vyskytuje ve dvou variantách, které se liší jediným písmenem genetického kódu. Evropské „bledé tváře“ nesou ve své DNA takřka bez výjimky jednu variantu, obyvatelé subsaharské Afriky jsou vybaveni druhou verzí.
Rozdíly barvy pleti Afričanů a Evropanů má na svědomí záměna jediného písmene genetického kódu na jednom z 23 000 lidských ge­nů.

Takže stačí, aby se mezi tvé předky přimíchal jediný „neběloch“ třeba v 16. století a projevilo se to až teprve teď.