mosoj

Proč jenom Češi ?

Jsou to „Novinky“, ale tomuto věřím !!
Docela by mně zajímalo srovnání s USA.

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/274737-cesi-jsou-zadluzeni-az-po-usi-ale-na-konicky-si-pujcuji.html
Doplňuji:
Behemica, Lahny souhlasím s vámi. Je to nezodpovědnost i ta gramotnost ( nejenom finanční). Dřív stát vlastně tím, že lecos nebylo povoleno takovéto lidi hlídal a chránil. Nevidím na tom nic špatného. Na druhé straně kdo chce kam, pomozme mu tam!!
Osobně jsem si vlastně pořizoval dost věcí na účelové půjčky a i tu hotovostní (asi 8 000 Kč ) jsem při stavbě rodinného domku použil.
Půjčku na rodinný domek jsem měl na 2,5 % úrok !!!!!!!! Půjčka byla na 120 000 Kč a to jsem moc počítal jestli si to mohu dovolit. K tomu jsem dostal nevratnou půjčku 35 000 Kč od státu ( dnes se to honosně nazývá dotace) a domek byl na světě !!!!!!!
Moje úspory při začátku stavby byly 20 000 Kč.
Vše bez problémů splaceno, protože kdybych nedělal tak jsem šel bručet.

Nejlepší odpověď
anonym

Prý nám chybí „finanční gramotnost"napříč všemi věkovými kategoriemi.Dříve jsme znali pojmy jako hypotéka,bankrot,ú­věr jen z cizích filmů a pak k nám vtrhly se svými nabídkami finanční společnosti jako do "banánové republiky“ a kdo si nekoupil auto na leasing,jako by nežil.Kdejaká babka si koupila drahé hrnce,které několik let měla splácet a teprve potom i vlastnit.Ve spojení s českým fanfaronstvím je u nás velmi úrodná půda pro takové „podnikání“.Kdysi mi moje babička vynadala,když jsem si vzala půjčku od České státní spořitelny (tehdy jediná možnost),která dávala hotovostní půjčku 5tis.Kčs bez udání důvodu.Nejednalo se tedy o účelovou nebo doplňkovou atd.půjčku,které tehdy byly běžné.Chtěla jsem jet tehdy na dovolenou a z první výplaty jsem na ní neměla.Babička prohlásila,že 8% je lichvářský úrok,to že byl kdysi trestný čin.Sama mi nabídla půjčku,kterou jsem nepřijala,ale její školení si pamatuji dodnes.A moje mamka mi kdysi uměla odmítnout koupit nějakou „důležitou " věc velmi pragmatickým způsobem.Ano,koupím ti to,když to tak nutně potřebuješ,ale já na to v práci vydělávám 5hod.(např.) takže já s těmito novými trendy v zadlužování nemám problémy a moje děti (zatím) také ne.Nedávno si dcera s partnerem zakoupila objekt k rekonstrukci,ale předtím byla velká rodinná porada,protože bez úvěru plánovanou rekonstrukci nezvládnou,ale jedná se zřejmě o výhodnou investici do budoucnosti a jsou mladí,tak jsme všichni souhlasili.Můj názor je,že pokud už si musíme na něco půjčit,tak jedině na budoucnost-tedy do bydlení,obzvlášť dnes,kdy je výhodné kupovat a ne prodávat…:D
Doplňuji:
Já bych zase až tak nekritická k těm loňským sněhům nebyla ! I tehdy byla nemalá skupina lidí,která "poctivou"prací k majetku nepřišla a měla se mnohem lépe než "poctiví pracující“.Ale stále platí,že kdo už tehdy chtěl investovat do vlastního bydlení,nebyla to nedostupná záležitost,ne­potřeboval horentní sumy (cca do 300tis.s pomocí státu) a dnes vlastní nemovitost v ceně několika milionů.Dnešní mladí lidé nemají start zrovna jednoduchý,ale stejně bych to brala-být v jejich letech v současných podmínkách,s těmi dnešními možnostmi i starostmi.Naší generaci už nikdo nevrátí a nenahradí ty roky dospívání a dospělosti prožívané v pokřivených podmínkách pod dohledem staršího Sovětského bratra,KSČ a STB.Ta jistota,na kterou někdo vzpomíná s nostalgií dnes,byla klec v ZOO,já mám raději volnost se vším,co to obnáší. :D

Další odpovědi
anonym

Já bych řekl, že to není finanční gramotnost, ale nezodpovědnost, protože málokdo počítá s tím, že bude nezaměstnaný, onemocní on či jeho rodinní příslušníci atd. atd.
A také s tím, že už mu stát nepomůže.Také moje babička vždycky říkala, že dluh nám ujídá z talíře.
Za komunistů byla jistota zaměstnání a také stát se snažil lidem pomoci (a tím i sobě).Také jsem měl půjčku, ale novomanželskou (30 tisíc) na koupi rodinného domku.Stát ale umazával za první dítě 2 tisíce a za každé další 4 tisíce, takže já jsem nemusel vracet 10000 Kčs.Zrovna tak nebyly sankce za předčasné vrácení dluhu (šel jsem pracovat na šachtu kde dávali 8 tisíc náborového příspěvku, takže jsem půjčku nesplácel celou délku).Tím, že stát dovolil splatit dluh dříve, tak ty peníze zase mohl půjčit dalším lidem a tím byl koloběh peněz a i stát na tom vydělával.
A takovéto výhody v dnešním „dobrém“ kapitalistickém státě neexistují.
Sice tenkrát bylo nedostatkové zboží, ale zase na druhou stranu, lidi než ho sehnali, tak si na něj pořídili našetřit a nemuseli mít žádné sebezničující půjčky.Také tenkrát se lidi tumfovali, kdo má co lepšího než soused, ale každý si na to vydělal PRACÍ, protože tenkrát bylo práce pro všechny dost a málokdo si bral na blbosti půjčku (třeba na dovolenou či na vánoční dárky).

led

„Proč jenom Češi ?“ pretože je to prehľad o českom občanovi.
Nemajte strach, takto isto by sa mohli pýtať na výsledky hodnotenia Slováci, Poliaci, Maďari, Nemci, Američania z celého kontinentu a vôbec ľudia celého sveta

Kohut57

Pokud je to tak, je to dobrá zpráva, že si umíme užívat života. Nemám rád židovské mamonaření a lakomost. Nadšení zálibou je to,v čem nás minulý režim katapultoval daleko na špici zájmové odbornosti a dnes se tím mnozí úspěšně živí. Obor,kde třeba v NSR měli jedince, u nás, i když to byl nákladný koníček byly stovky znalců( třeba bonsaisté).
Doplňuji:
Jinak z druhé strany je to ťěžké loupežnictví bank, které majitelé bank (několik vlivných klanů), celosvětově tunelují a lichvou vysávají z obyvatel či dofinancovávají sanací ze státních fondů.

manon

S těmi bankami bych souhlasila, akorát to je zase jiná otázka. Takhle to vyznívá jako podpora těch, co si půjčují nezodpovědně i třeba na dovolenou a musí vědět (měli by při základní gramotnosti), že na to nebudou mít. Taky se nejedná jenom o banky, kterým se dluží. Jsou to i nezaplacené nájmy, faktury firmám, které odvedou práci a nedostanou zaplaceno… Rozmáhá se to jako mor.