Proč jeleni shazují parohy? Dá se podle parohů určit věk?

Nejlepší odpověď
beer

Mohutnost paroží indikuje kondici jedince. Tato se během života mění a proto každoročně roste nové – odpovídající kondici. Ostatní již bylo odpovězeno.

Další odpovědi
atriplex

Tak jak roste zvíře, musí růst i parohy. Jelikož jsou parohy kost, tak musí každý rok narůst nové. Paroh je nejprve měkký, až později zatvrdne.

nnn1

U dospělých samců se na parozích navíc objevují jakési výrůstky, kterým se odborně říká výsady, a které s přibývajícím věkem rostou a přibývají.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Je­len_lesn%C3%AD

venkovan

Schazují je proto, aby muži věděli, že parohy se nechají s parádou a hrdostí nosit, ale taky, že je lze i celkem slušným způsobem shodit.
Věk se podle parohů určuje jen přibližně, lze poznat mladého, silného a stárnoucího jelena +/- určit i věk