dmatejek777

Proč je zelená na semaforech vždy dole a ne nahoře?

Nejlepší odpověď
anonym

Jde o úzus (dohodu, smluvené pravidlo) – podobně je určena podoba dopravních značek, pravidla provozu…

Další odpovědi
www

Řekl bych proto, že červená je důležitější a tak je nahoře, tedy na místě, kde je vidět už z dálky, přes střechy automobilů, keře ap.

Klára K.

Doplním odpověď od mowla
Barvy na semaforu jsou všude stejné a je to kvůli tomu, že někteří lidé špatně rozeznávají barvy, kdyby byly semafory všude jiné, byl by v tom zmatek…

cukrar

Páč se domluvili lidé na světě, ale občas jsou i vyjímky…semafory na ležato, někde jsou až za křižovatkou..(to jsem jen slyšel)

bolak

Já myslím že je to proto, že auta jezděj po silnici a nelítaj vzdchem.

Často se stává že řidič neodhadne rychlost, na semaforu mu skočí červená (oranžová) a on zpanikaří jestli má jet nebo zastavit a nakonec skončí skoro kolmo pod semaforem, takže vidí jen na tu spodní barvu. Kdyby byla dole červená, tak v případě absence červené neví jestli opravdu může jet nebo ne, protože semafor může vypadnout, přestat fungovat a pak by taky neviděl svítit červené světlo, tím pádem by mohl vydedukovat že svítí zelená a že může jet. V případě že je dole zelené světlo se tohle stát nemůže, protože řidič ví že nevidí zelenou a tudíž nemůže jet.

http://communi­ty.evo.co.uk/u­sers/Velocity/blog­s/images/1F1A3765-C1E5-10A6-ACF028ED4CC057­A3.jpg