omarov

Proč je zakázáno používat výtah v případě požáru?

Nejlepší odpověď
Luciet

Neboť by požár mohl poškodit elektrický obvod a výtah by se zastavil. Potom hrozí, že by člověk v domě uhořel.

Další odpovědi
anonym

viz Luciet. Jsou ale i požární výtahy, které jsou jako samostatný požární úsek, obezděné s požárními dveřmi. Mají záložní pohon.

anonym

Není to zakázáno…
😉
Ale je zakázáno používat výtahy, které nejsou evakuační (jejich klec, šachta i elektroinstalace musí být chráněny před požárem).
Běžně se při požáru totiž vypínají elektrické rozvody – tím se vypne i výtah a byl-li bys uvnitř, mohl bys uhořet. Případně se rozvody požárem zkratují a vypne je jistič.

anonym

Já si dovolím upřesnit v zásadě správnou odpověď Luciet:
Požár může zkratovat ovládací panel výtahu v patře kde hoří a výtah se pak chová, jako kdyby jej někdo do toho patra s požárem přivolal.
Už vůbec nemluvě u žárem zkřivených vodících kolejnicích, poškozených lanech (hydraulice) nebo požáru ve strojovně.

honza19hk

protože běžný výtah není napojený na záložní zdroj a není chráněn před požárem. Požární neboli evakuační výtahy jsou před ohněm chráněny nehořlavým materiálem,zpra­vidla zdí takže se oheń nemůže do šachty dostat a poškodit elelektřinu,navíc je napojen na záložní zdroj, pokud vypadne proud, výtah sjede do nejnižšího podlaží,jelikož požár i kouř stoupá vzhůru.

led

Okrem elektrických závad a mechanických poškodení, ktoré tu už boli spomenuté, je aj fakt, že výťahová šachta sa správa ako komín, kam ľahko vnikne oheň.
V tomto komínovom efekte je podobne aj hygienické jadro v činžovnom dome (kúpeľňa a wc), ktoré zvyčajne majú spoločnú šachtu pre klimatizáciu, vodovodné a plynové potrubie s ostatnými poschodiami (ale myslím, že sa nikto nepokúšal tadiaľ uniknúť).
Je pravda, nikde nie je napísaná tabuľka so zákazom použitia výťahu v prípade požiaru, ale na druhej strane zjavne nikde nie je napísané, aby ste v prípade požiaru unikli výťahom, ale všade vo vyvesených požiarných plánoch s vyznačenými únikovými cestami a vyznačenými hydrantmi a hasiacimi prístrojmi, mal by ich mať každý dom, je napísané „V prípade požiaru použite schodište, nepoužívajte výťah!“
Ak si túto základnú vetu „V prípade požiaru použite schodište, nepoužívajte výťah!“ zapamätáte, v prípade požiaru vás ani nenapadne otvoriť dvere do výťahu, ale radšej rozbijete, vyvalíte dvere na schodište. Preto dvere na schodište majú byť zvnútra (od bytov) otvoriteľné bez kľúča.
zdroj: požiarne školenia, vlastná skúsenosť