Proč je veden rodopis zpravidla po mužské linii a jak se vede genealogie po přeslici?

Nejlepší odpověď
annas

Je nutné se rozhodnout , zda sledovat otcovskou (mužskou) linii s kontinuitou jména, mateřskou (ženskou) linii nebo třeba ověřit rodinný příběh. Slelduje-li se víc linií, je třeba výsledky své práce oddělovat.a vhodně uspořádat, aby nedošlo k omylům. Může být linie přímá, vedlejší, pak spojit …

Manžel kolegyně rodokmeny zpracováná, jezdí po matrikách, archívech, v celé reoublice, porovnává atd.

Samozřejmě snazší je sestavit rodokmen ze strany mužů, protože mužové se lépe hledají v matrikách, neboť ženy rodné příjmení svatbou ztrácejí., tudiž další hledání v knize manželství.

Další odpovědi
Nuk nuk

Otcovskou linií se obvykle začíná a to proto, že je to jednodušší. Příjmění (příjmí), ani místo bydliště se obvykle neměnilo tak zásadně, jako v linii ženské. Navíc do určité doby nebylo povinné zaznamenávat jména obou rodičů a často lze najít jen otce.
Pokud ale dotyčný chce zavést do rodokmenu i mateřskou linii, jde to. Postupuje se samozřejmě podobně, jako u otcovské, jen to dá více práce při vyhledávání a člověk musí být připravený na více změn, a piplavější práci.