Bronzový

Proč je ve znaku Pardubic polovina koně?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Nevěděla jsem to, ale našla lehce na netu. Protože je to dlouhé, tak jen odkaz. http://www.predskolaci.cz/…

Další odpovědi:

Ve znaku Pardubic je stříbrná přední polovice koně se zlatou
uzdouna červeném štítě. Kůň v heraldice = symbol síly, vytrvalosti, nebojácnosti, moudrosti. Bílý kůň = znamení vítězného míru. Štít je gotický (typické pro 13. a 14. století), trojhrotý, nahoře vodorovný, dole zahrocený, ze stran kónický. Samotný znak byl přejat od rodu Hronovců. Erb získal jistý Ješek z Pardubic, údajný prapředek Arnošta z Hostýně. Ten se roku 1158 účastnil tažení císaře Friedricha Barbarossy na Milán. Podle pověsti císařská vojska město dlouho marně dobývala, a tak se jedné noci Ješek ještě s několika dalšími českými pány rozhodl, že vniknou do města. To se jim také podařilo, město vydrancovali, ale když už prchali s kořistí, spustily poplach a při průjezdu městskou branou přeťala železná konstrukce brány Ješkova koně přesně v polovic. Hrdinný Ješek nechtěl jemu milé zvíře nechat na pospas milánským, hodil si koně na plece a odtáhl ho do ležení. Za tuto odvahu byl Ješkovy dán symbol polovice koně do erbu na paměť tohoto statečného činu. Milán nalomený Ješkovou odvahou posléze brzy padl. Pověst o znaku města je zobrazena na západním průčelí Zelené brány (návrh M.Alše). "

Zdroj: http://www.pardubice.wrp.cz/er b.html

Pokročilý

Protože ta druhá nedokázala přeskočit taxis;-)

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Manon, bylas rychlejší. Opět jsem našla stejný odkaz, ale tentokrát si tvého všimla. :-))

Stříbrný

manon

:) Ono já se moc nenamáhám a beru první odkaz, který zodpovídá otázku či vysvětluje potřebné. Je to pár vteřin práce.
Ale samotnou mne zajímalo, jak to je. Byla jsem zvědavá, proč je koně půl :)

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3356
Zlatý Drap 1789
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1112
Zlatý marci1 1072
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 796
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.