PANÁD

Proč mají ve starých filmech herci tak zvláštní intonaci?

Pokud posloucháme starý film (typu Oldřich Nový), je vždy zvláštní, ba přímo prazvláštní hlasový projev všech herců. To se snad při tvorbě filmu herci přetvařovali a hovořili jinak než v běžném životě? Nebo je to záznamovou technikou? Nebo snad, pokud bych přišel tehdy k někomu domů, byla by ta řeč taky taková? Vždyť snad lidé hovořili stejně jako dnes! Nebo ne?

Nejlepší odpověď
led

V starých filmoch počujeme reč skôr strednej a vyššej vrstvy. Jazykový prejav vtedajšej hereckej školy sa orientoval na pátos, vzletné, oduševnelé vyjadrovanie. Prirodzene pre dnešného diváka, zvyknutého na neosobné, skratkovité vyjadrovanie postrádajúce zvýraznenie citu, to znie zastaralo.
Pre zaujímavosť, poznala som herca Oldřicha Nového, aj mimo javiska, filmu a takto sa vyjadroval aj v civilnom živote.

Další odpovědi
dubraro

Ve starých filmech hráli převážně divadelní herci, kteří měli nacvičený divadelní přednes.

xxx3

Pokud se týče intonace řeči, tak v minulosti bylo u nás běžné používání hlasu více ve vyšší (hlavové) poloze, dnes se mluví hlavně „hruďákem“. Stejně jako se mění doba, tak se mění hlasová intonace. Nikdo již bohužel nezjistí, jak se u nás mluvilo třeba za Rudolfa II. Nicméně je zajímavé podívat se třeba na filmové týdeníky, tam jde také krásně vidět, jak se hlasový projev postupně vyvíjel.