Cenobita

Proč je ve slově polední jedno n?

nikde se to nezdvojuje:

poledne > polední
večer > večerní

jaro > jarní
léto > letní
podzim > podzimní
zima > zimní

jen v případě:

ráno > ranní

Odpovědi
annas

1. poledn-í bylo podstatné jméno, dnes zastaralý tvar – nejčastěji se dnes užívá 3. pád – přišel k polednímu,

Dnes tvar poledn-e – zastarale i pomn. – např.k polednám, o polednách.

Původ – pol6+ d6n6 – pol-den ( souvisí se zánikem jerů) – význam půl dne – polovina dne. Takže skloňujete den. Ve slově není přípona, jen ohýbací koncovka., Slovo den mělo původně význam svítit zářit.

2. polední – přídavné jméno. – vztahující se slovu pol–e-dn-e; odehrávající se v poledne, proto jedno „n“.. koncovka – í

Poledn-í školení x půlden-ní školení – polední je v polovině dne x půldenní trvající půl dne – odvození od půlden – takže je půldenní – přípona -ní.

iceT

A proč by se tam proboha měly psát dvě N?
Ve slovech raník, deník, večerník (což jsou noviny nazvané podle denní doby, kdy vycházely) se taky nepíšou dvě N.

Cenobita

iceT: Nehledám odpověď otázkou proč, ale logickou odpověď, která to vysvětluje.