Proč je v pořádku říkat, že se psi nemají rasově křížit, ale stejný názor je u lidí považován za špatný?

Když se zeptáte člověka, jestli by bylo správné skřížit čistokrevného labradora s českým fouskem, tak odpoví, že ne, že by to byla nějaká špatná směska. Ale když lidé řeknou, že se nemá křížit tahle lidská rasa s touhle, tak je to špatně? Jaký je rozdíl mezi psy a lidmi? Co tvoří hranici pro křížení – ano/ne? A co by na to řekl Orwell? Čtyři nohy dobré, dvě lepší?!

Zdroj obrázku: https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/11/14/05/27/y­ellow-530245_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
dubraro

V obou případech je výsledkem neočekávatelný vzhled a obecně lepší životaschopnost.
Psi a jiná vyšlechtěná zvířata se mezi plemeny nekříží proto, aby byl u potomků zachován charakter plemene – vzhled, velikost, srst, povaha… Kdyby to bylo ponecháno na psech samotných, pářili by se bez ohledu na plemena.
U lidí je to víceméně totéž. Pokud chceš mít děti s bílou pletí, musíš mít ženu, která je taky bílá. Pokud bys měl možnost vybírat podle sympatií a přitažlivosti, dost možná by sis vybral indiánku nebo černošku.

Další odpovědi
Sebtana

Proč je dobře křížit lidi a psi ne je jako ptát se, proč lidi chodí na normální záchod a psi musí ven.
Křížit psi a křížit lidi je úplně jiná věc. Nechci znít povýšeně, ale podstata psího života je být u člověka, který si ho vybere. Když si člověk vybírá psa, vybírá si ho hlavně podle:
1.- Vzhledu
2.- Povahy
A jelikož vzhled a povahu má každá rasa jinou, je jasné že když chci např. nějakého psa co se snadno učí různé triky, vyhledám si to plemeno, ne nějakého křížence.
Jsou tu sice lidé, co prostě půjdou a řeknou si ´ten pes je krásný, chci tohohle´ bez ohledu na rasu, ale když máte psa a potřebujete ho udat, je lepší když ten pes bude čistokrevný a bude ho chtít víc lidí.

Oproti tomu když se kříží člověk, je to jedno. Můžeme být špatní i když budeme bílí, černí nebo třeba oranžoví, a můžeme být krásní i hnusní v jakékoliv barvě a kombinaci.

A Orwell by na to pravděpodobně nic neříkal, protože umřel.

zjentek

Ale kdo to říká? Lidi? Psi? Protože psi jsou celkem normální. Sám mám jednoho a nevěřím, že taková hovadina by z něj vypadla!

Kepler

Pokud se mluví o rasové čistotě psích plemen, tak je to snad jasné. Nikdo křížení nezakazuje, ale kdo chce voříška, prosím. U lidí to je to zcela přirozené a vítám to, protože „bílé kávy“ jsou zpravidla prostě kouzelné. Ale zase na druhé straně míšenec mongoloidního a černého plemene je docela hrůza.

gecco

Psi nemají lidská práva…
😉
Počkej, až se bude Fousek s Labradorem dohadovat, kdy tě venčit a zda tě očipovat…
😉

anonym

Kepler: Kdo je to „bílá káva“?

Kepler

Přece míšenec bělocha a černošky – třeba. V amerických zemích se tak říká mladým hezkým míšenkám s větším podílem „bílé krve“.

tforro

Dobrá otázka. Odpovědi mě budou dost zajímat. Tahle multikulti doba je totiž k zblití.

Kura

Souhlasím, člověk je přece bílej ne ?!?!?!