Lenka___

Proč je v CZ i EN jazyce základ slova rakovina „rak“?

česky rak-ovina a anglicky se rak řekne cancer

Nejlepší odpověď
annas

Angličtina, latina, čeština patří k indoevropským jazykám, které se dělí na jednotlivé skupiny jazyků – např. italické, slovanské, germánské.

Proto v době indoevropské vznikaly základy slov, rozdílným vývojem se odlišily.

Rakovina – rakovina, rakovinný, rakovinový. Nověji odvozeno od :rak (ve starší češtině. a v jiných slov. jazycích týž název pro živočicha i nemoc stejně jako v něm. Krebs, lat. cancer), metaforické přenesení – karcinom. Na základě představy,
že rak v těle užírá postiženou část.

Chorobě rakovina se říkalo,, stále říká rak, račice. Věřilo se, že v těle žije rak nebo žába. Již starověcí latinští lékaři srovnávali nádor na prsu s podobou raka.

Latinské pojmenování cancer má stejný význam i v dalších jazycích stejně jako karcinom ‘zhoubný nádor’. Přes latinu z řečtiny .karkínōma od karkínos ‘rak, rakovina’. Lékařské termíny latinské jsou mezinárodní.

Rejzek; Machek: Etymologické slovníky JČ

Další odpovědi
quentos

mmt, anglicky cancer není rak, ale rakovina. Cancer je Rak pouze jako znamení nebo souhvězdí. Zjevně proto, že název toho souhvězdí jakož i nemoci pochází z latiny.

anonym

…„Etymologie slova pochází z řečtiny, kdy karcinos znamená rak, onkos pak krab (z tohoto potom vyplývá pojmenování onkologie jako medicínského vědního oboru, který zkoumá vznik a vývoj nádorů, zabývá se jejich diagnostikou a léčením).“…

viz – http://vademecum-zdravi.cz/nadory-ustni-dutiny-celisti-a-obliceje/