Pavel Kohán

Proč je umění?

Prosím pište názor..

Nejlepší odpověď
setapouch

Protože ne každý umí. Např. je umění položit otázku, protože ne každý to zvládne.

Doplňuji: umění plní funkci rekreační (člověk se uvolní, odreaguje) a komunikační (např. malování je určitý způsob předávání informací).

Další odpovědi
led

Umenie a práca je to, čo oddeľuje človeka od zvieraťa. Základom umenia a práce je totiž myšlienka.
Ale teraz k otázke „prečo je umenie?“, znamená to, že podstatu a význam umenia ako takého už poznáte? Pretože ak sa pýtate „prečo“ tak viete, na čo sa pýtate?
Umenie sa nepýta, prečo je na svete, tak ďaleko ešte nezašlo. Pohľad na krásu prírody, bizarné tvary oblakov, melódiu vetru je fantastický, poláska srdve i oko, uľaví mysli, ale to nie je umenie. Umenie je vyššie štádium myslenia človeka.
Umenie prišlo ako myšlienka schopná prejaviť city človeka vonkajším spôsobom iným, odlišným od prirodzených citových prejavov. Plakať, smiať sa dokáže každý človek, ale preniesť svoje city, svoje myšlienky na inéhom, sprostredkovane cez slovo, hudbu, pohyb, či hmotu, kde sa snúbí abstrakcia s realitou, skutočnosť s vidinou, žiť v snách, kde iný by sa bál, to už nedokáže každý.
Prečo je umenie? Pre rozvíjanie ľudskej mysle, ľudského citu, jednoducho umenie je pre človeka.

da ny

Protože na Zemi žijí lidé a je tedy součástí jejich kultury… ;)
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Um%C4%9Bn%C3%AD

gecco

Protože někteří – ne úplní tupci, si je umí užít…
___
Umění oprošťuje chápající bytost od přízemních starostí, dovolí jí se uvolnit, odpočinout…
___
!

lexx

ale bylo…i v pravěkých dobách primitivních lovců – bojovníků, překrásné malby na stěnách jeskyní se zachovaly dodnes, pěstovali sochařství i hudba na bubny a píšťaly byla…

ptáč

Co je to umění? To je schopnost vydobýt výhodu z ničeho. Umění tak je. Za dob boje o přežití umění nebylo.

led

ptáč " Za dob boje o přežití umění nebylo." Nesúhlasím, bolo a je aj v tých časoch, len pozrite na umelecké odkazy z tých čias, v staroveku – Epos o Gilgamešovi, pozrime ešte ďalej, do praveku – Věstonická Venuša, symbol plodnosti a zachovania Rodu… V časoch 2.svetovej vojny, keď sa všetko podriaďovalo brojnej výrobe a vojne, vznikali aj mnohé umelecké diela, nebudem menovať, mnohé sú známe i dnes