TEREZA.B

Proč je u zrcadlovek při zapnutém blesku omezen čas expozice na 1/250 ?

Nejlepší odpověď
anonym

No – není tomu tak – tedy ne obecně… 😉
Každá zrcadlovka má nějak rychlou závěrku – a pro běžné použití blesku je nutné, aby po dobu záblesku byla závěrka celá otevřená (jinak by snímač zachytil jen částečně osvícený objekt – snímek), proto je pro každý foťák výrobcem určený tzv. synchronizační čas (v případě tvé zrcadlovky zřejmě 1/250), při kratších časech je závěrka otevřena jen částečně a toto otevření se ´posouvá´. To platí pro obvyklé – do těla vestavěné, blesky.
Pokud si ale koupíš externí systémový blesk, velmi pravděpodobně bude zvládat tzv. vysokorychlostní synchronizaci – to znamená, že neblýskne jedním zábleskem, ale serií záblesků – tím je zajištěno, že scéna je osvětlována bleskem po výrazně delší čas a tedy dostatečně i při posuvném (tzv. štěrbinovém) otevření závěrky.
Snad jsem to napsal jasně…
😉

Další odpovědi
Sta67

Jak napsal mowla, je to dáno závěrkou.

U štěrbinové závěrky je to čas, kdy je ještě v nějaký okamžik celá plocha snímku otevřena najednou, u centrální a elektronické závěrky je to čas, kdy se ještě systém dokáže trefit tak, aby byl záblesk odpálen, když je závěrka otevřena.

Např. na svém 9 let starém foťáku vybaveném kombinací centrální a elektronické závěrky jsem schopen fotit s vestavěným bleskem do 1/4000s, zatímco při 1/10000s se už záblesk netrefí do doby, kdy se exponuje.

Lamalam

Sta67 > opravdu máš fotoaparát s časem 1/10000s?