Fyzik

Proč je u nás levno?

Pořád slýchávám, v Německu dostanou lidi za stejnou čtyřikrát víc peněz, ale taky mají zhruba čtyřikrát vyšší životní náklady. Dokázal by mi někdo říct ty základní důvody, proč tomu tak je, že jsme v poměru k Německu takto levní? Když je člověk v nákladech pouze v tom jednom státě, tak se ty rozdíly logicky neprojevují, ale třeba věci z importu (elektronika např.) stojí všude zhruba stejně.

Jsem totiž teďko na půlrok ve Švédsku, které je pro mě děsně drahé, a zarazilo mě, jak tu mnohem více lidí má iPhony nebo jiné drahé telefony, protože prostě ve srovnání třeba s jejich cenou chleba to je pro ně cena mnohem přijatelnější.

_____________­_______

Já vůbec nechci polemizovat o tom, jestli je v Drážďanech dražší chleba nebo párky, jde mi o to, že v posledním roce jsem byl v Berlíně, Barceloně, Bruselu a letos ve Västeråsu a ani v jednom městě se v hospodě nenajíte pod 300 Kč, zatímco u nás i v centru Brna najdete meníčko za 80 Kč. Máslo tu je od 60 Kč. A tak. A Västerås, to je malé město. Tolik k Agnetě.

Gecco, to beru, ale to je právě ten začarovaný kruh, který popisuju. Je tam draho, protože jsou vysoké mzdy, protože je tam draho, protože jsou vysoké mzdy… Tak kde to teda začíná, v čem jsme teda jiní? Elektroniku jsem uváděl jen jako příklad toho, co je všude stejně drahé a tudíž pro Švédy dostupnější, ne jakože Švédi všechny peníze utratí za deset iPhonů :)

Nejlepší odpověď
gecco

Protože např. chleba…
😉
Chleba peče pekař, který u nás pracuje za, řekněme, 150 Kč/hod (´superhrubého´, ať se někteří neděsíte)…
Za ekvivalent, tedy cca 60 SEK/hod, by švédský pekař ani neuvažoval, že by měl natahovat budíka ke vstávání…
___
Pokud jde o elektroniku, pak

  1. je levná
  2. ani náhodou netvoří podstatnou položku vrámci měsíčních nákladů na živobytí

_____________­________________________­___
Začátek je ve výkonné ekonomice, která dovolí zvyšování mezd, což zvyšuje kupní sílu, takže podporuje růst ekonomiky a tím i růst mezd a to se odráží v růstu cen…
😉
___
Je zajímavé:

  • že Švédsko nemá stanovenu minimální mzdu
  • v 2012 byl průměrný plat (´superhrubá´) cca 470.000 SEK

😉

Další odpovědi
Agneta

A proč jezdí celé Ústí a Teplice nakupovat jen do Drážďan? Protože je tam levněji, jedná se o původní německé firmy, jako Lidl, Penny, Kaufland, a ty jsou v Česku mírně dražší, je to něco jako horská přirážka:DD

Ale abych teď nepomlouvala ty české filiálky, řekla bych, že to „nejnutnější živobytí“, jako mouka, brambory, jablka apod. jsou v Česku někdy levnější (a české výrobky).

da ny

Jak kde, jak pro koho ;)
„Vydělávat ve Švýcarsku, zdanit v Chile a utrácet v Mexiku…“
Rozdíly jsou propastné…
„Jakékoliv porovnání životní úrovně mezi vyspělými zeměmi se provádí pomocí průměrných údajů“
V paritě kupní síly jsou rozdíly nižší
„Průměrná hrubá roční mzda ve Švýcarsku je 6,6krát vyšší než v Česku, v paritě kupní síly je však průměrná roční mzda ve Švýcarsku vyšší 2,9krát. Ceny zboží a služeb jsou v Česku levnější než ve Švýcarsku, životní náklady jsou nižší. Z tohoto důvodu je v přiložené tabulce uvedena roční průměrná mzda v členských zemích OECD paritě kupní síly. Tento ukazatel zohledňuje i rozdíly v cenových hladinách jednotlivých zemí. “

Průměrná roční mzda v paritě kupní síly (rok 2013)

Země Průměrná mzda (v PPP dolarech)

  1. Švýcarsko 64 298 $
  2. Německo 57 818 $
  3. Švédsko 45 388 $
  4. Španělsko 38 278 $
  5. Řecko 31 892 $
  6. Česko 22 460 $

Při zohlednění cen zboží a služeb se má za průměrnou mzdu Nemec více jak
100% lépe než Čech.....
Otázka zní: „Kolik ČECHŮ (Němců) dosahuje průměrné mzdy?“
🙂
http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/417497-kupni-sila-prumerne-mzdy-ve-svete/

Dismas

Záleží na tom, s kým ČR porovnáváš. V Srbsku je mnohem levněji.

Agneta

Fyzik > jde ti teda jen o to, proč jsou služby v Česku tak levné? Je to levnější prací. Holič ve Švédsku a v Česku, to je cenový rozdíl ještě vyšší než u toho vaření.

Agneta

A ten rozdíl je v EU i u atomových velmocí, kde bylo tím pádem (vysoké zbrojní výdaje) už vždycky o třetinu dráž, a celkově nižší životní úroveň, než ve střední Evropě (německé státy D, A, CH plus BeNeLux).
Skandinávie má jinou strategii:D

Fyzik

>da ny: Ne, tak otázka nezní. Moje otázka zní, PROČ je u nás levně a máme nízké mzdy. A štvete mě – když to nikdo nevíte, tak mi nepomůžete tím, že odpovíte na něco jiného.

Fyzik

>Gecco: Jo to zní rozumně. Jenom pro jistotu, ta částka platí pro roční mzdu viďte?

gecco

Fyzik – jo, to se jedná o roční příjem…
😉
A ještě pro zajímavost – v ČR to bylo v 2012 cca 406.000,– Kč…
😉

gecco

Jo – a ještě jedna zajímavost mne napadla – po zdanění (etc.) byla částka čistého příjmu u Čecha i Švéda cca stejná, okolo 240.000,–, jen s tím, že Čech ji inkasoval v CZK, Švéd v SEK..
😉

Fyzik

>Dismas: Krista boha, to je nějaké pravidlo, že se tady o makroekonomii nesmí hovořit?

Pokud to není z příspěvku zřejmé, porovnávám ČR, tedy Českou Republiku, se Švédskem, celým jménem Švédské království, Spolkovou republikou Německo a Belgickým královstvím.

Agneta

Tak pokud se Švédska týká, tak tento „švédský model“ neboli v Česku nazýván jako Skandinávský model, se přece zaváděl v Česku v r. 1990 taky. Ceny a platy měly jít nahoru, ale poměr k marce a dolaru měl zůstat, takže co z toho projektu zůstalo? Za € se neplatí 38Kč, ale okrádá se EU, která při kurzu 24Kč už musela zasáhnout, ale těch 27Kč je stále výborný kurs pro českou peněženku, a zbytek víš taky, že se zvedly platy z 2500Kč na 18 000Kč (netto).
Tak co bys ještě chtěl?

gecco

Agneto – no, podle mých zkušeností tam (pokud jde o třeba potraviny*) v Německu ani tak levněji není – ale je tam výrazně kvalitněji…
😉
___
*) třeba hadérky nejsem schopen posoudit…
😉

Agneta

Ano, o to jde, kvalitní výrobky v Česku moc nejsou (na trhu).

gecco

No jo – Němci by některé naše ´blafy´ nepozřeli žádným koncem těla…
😉