Bronzový

Proč je u nás levno?

Pořád slýchávám, v Německu dostanou lidi za stejnou čtyřikrát víc peněz, ale taky mají zhruba čtyřikrát vyšší životní náklady. Dokázal by mi někdo říct ty základní důvody, proč tomu tak je, že jsme v poměru k Německu takto levní? Když je člověk v nákladech pouze v tom jednom státě, tak se ty rozdíly logicky neprojevují, ale třeba věci z importu (elektronika např.) stojí všude zhruba stejně.

Jsem totiž teďko na půlrok ve Švédsku, které je pro mě děsně drahé, a zarazilo mě, jak tu mnohem více lidí má iPhony nebo jiné drahé telefony, protože prostě ve srovnání třeba s jejich cenou chleba to je pro ně cena mnohem přijatelnější.

Já vůbec nechci polemizovat o tom, jestli je v Drážďanech dražší chleba nebo párky, jde mi o to, že v posledním roce jsem byl v Berlíně, Barceloně, Bruselu a letos ve Västeråsu a ani v jednom městě se v hospodě nenajíte pod 300 Kč, zatímco u nás i v centru Brna najdete meníčko za 80 Kč. Máslo tu je od 60 Kč. A tak. A Västerås, to je malé město. Tolik k Agnetě.

Gecco, to beru, ale to je právě ten začarovaný kruh, který popisuju. Je tam draho, protože jsou vysoké mzdy, protože je tam draho, protože jsou vysoké mzdy... Tak kde to teda začíná, v čem jsme teda jiní? Elektroniku jsem uváděl jen jako příklad toho, co je všude stejně drahé a tudíž pro Švédy dostupnější, ne jakože Švédi všechny peníze utratí za deset iPhonů :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Protože např. chleba...
;-)
Chleba peče pekař, který u nás pracuje za, řekněme, 150 Kč/hod (´superhrubého´, ať se někteří neděsíte)...
Za ekvivalent, tedy cca 60 SEK/hod, by švédský pekař ani neuvažoval, že by měl natahovat budíka ke vstávání...
___
Pokud jde o elektroniku, pak
a) je levná
b) ani náhodou netvoří podstatnou položku vrámci měsíčních nákladů na živobytí
______________________________ __________
Začátek je ve výkonné ekonomice, která dovolí zvyšování mezd, což zvyšuje kupní sílu, takže podporuje růst ekonomiky a tím i růst mezd a to se odráží v růstu cen...
;-)
___
Je zajímavé:
- že Švédsko nemá stanovenu minimální mzdu
- v 2012 byl průměrný plat (´superhrubá´) cca 470.000 SEK
;-)

Další odpovědi:

Stříbrný

A proč jezdí celé Ústí a Teplice nakupovat jen do Drážďan? Protože je tam levněji, jedná se o původní německé firmy, jako Lidl, Penny, Kaufland, a ty jsou v Česku mírně dražší, je to něco jako horská přirážka:DD

Ale abych teď nepomlouvala ty české filiálky, řekla bych, že to "nejnutnější živobytí", jako mouka, brambory, jablka apod. jsou v Česku někdy levnější (a české výrobky).

Bronzový

Jak kde, jak pro koho ;)
"Vydělávat ve Švýcarsku, zdanit v Chile a utrácet v Mexiku..."
Rozdíly jsou propastné...
"Jakékoliv porovnání životní úrovně mezi vyspělými zeměmi se provádí pomocí průměrných údajů"
V paritě kupní síly jsou rozdíly nižší
"Průměrná hrubá roční mzda ve Švýcarsku je 6,6krát vyšší než v Česku, v paritě kupní síly je však průměrná roční mzda ve Švýcarsku vyšší 2,9krát. Ceny zboží a služeb jsou v Česku levnější než ve Švýcarsku, životní náklady jsou nižší. Z tohoto důvodu je v přiložené tabulce uvedena roční průměrná mzda v členských zemích OECD paritě kupní síly. Tento ukazatel zohledňuje i rozdíly v cenových hladinách jednotlivých zemí. "

Průměrná roční mzda v paritě kupní síly (rok 2013)

Země Průměrná mzda (v PPP dolarech)

1. Švýcarsko 64 298 $
4. Německo 57 818 $
15. Švédsko 45 388 $
21. Španělsko 38 278 $
24. Řecko 31 892 $
30. Česko 22 460 $

Při zohlednění cen zboží a služeb se má za průměrnou mzdu Nemec více jak
100% lépe než Čech.....
Otázka zní: "Kolik ČECHŮ (Němců) dosahuje průměrné mzdy?"
:-)
http://www.finance.cz/…

Bronzový

Záleží na tom, s kým ČR porovnáváš. V Srbsku je mnohem levněji.

Diskuze k otázce

Stříbrný

Agneta

Fyzik > jde ti teda jen o to, proč jsou služby v Česku tak levné? Je to levnější prací. Holič ve Švédsku a v Česku, to je cenový rozdíl ještě vyšší než u toho vaření.

Stříbrný

Agneta

A ten rozdíl je v EU i u atomových velmocí, kde bylo tím pádem (vysoké zbrojní výdaje) už vždycky o třetinu dráž, a celkově nižší životní úroveň, než ve střední Evropě (německé státy D, A, CH plus BeNeLux).
Skandinávie má jinou strategii:D

Bronzový

Fyzik

>da ny: Ne, tak otázka nezní. Moje otázka zní, PROČ je u nás levně a máme nízké mzdy. A štvete mě - když to nikdo nevíte, tak mi nepomůžete tím, že odpovíte na něco jiného.

Bronzový

Fyzik

>Gecco: Jo to zní rozumně. Jenom pro jistotu, ta částka platí pro roční mzdu viďte?

Zlatý

gecco

Fyzik - jo, to se jedná o roční příjem...
;-)
A ještě pro zajímavost - v ČR to bylo v 2012 cca 406.000,- Kč...
;-)

Zlatý

gecco

Jo - a ještě jedna zajímavost mne napadla - po zdanění (etc.) byla částka čistého příjmu u Čecha i Švéda cca stejná, okolo 240.000,-, jen s tím, že Čech ji inkasoval v CZK, Švéd v SEK..
;-))

Bronzový

Fyzik

>Dismas: Krista boha, to je nějaké pravidlo, že se tady o makroekonomii nesmí hovořit?

Pokud to není z příspěvku zřejmé, porovnávám ČR, tedy Českou Republiku, se Švédskem, celým jménem Švédské království, Spolkovou republikou Německo a Belgickým královstvím.

Stříbrný

Agneta

Tak pokud se Švédska týká, tak tento "švédský model" neboli v Česku nazýván jako Skandinávský model, se přece zaváděl v Česku v r. 1990 taky. Ceny a platy měly jít nahoru, ale poměr k marce a dolaru měl zůstat, takže co z toho projektu zůstalo? Za € se neplatí 38Kč, ale okrádá se EU, která při kurzu 24Kč už musela zasáhnout, ale těch 27Kč je stále výborný kurs pro českou peněženku, a zbytek víš taky, že se zvedly platy z 2500Kč na 18 000Kč (netto).
Tak co bys ještě chtěl?

Zlatý

gecco

Agneto - no, podle mých zkušeností tam (pokud jde o třeba potraviny*) v Německu ani tak levněji není - ale je tam výrazně kvalitněji...
;-)
___
*) třeba hadérky nejsem schopen posoudit...
;-)

Stříbrný

Agneta

Ano, o to jde, kvalitní výrobky v Česku moc nejsou (na trhu).

Zlatý

gecco

No jo - Němci by některé naše ´blafy´ nepozřeli žádným koncem těla...
;-))

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.