adamvosvrda1

Proč je u nás Ježíšek a v Americe Santa Claus?

Nevíte, čím to je?

Odpovědi
annas

Jiný kraj, jiný mrav. Ježíšek je starší než Santa Claus.

http://g.cz/13-dukazu-ze-je-stesti-ze-u-nas-dava-darky-jezisek#

U nás nadělují dárky Mikuláš a Ježíšek, v USA jen Santa Claus,, i když občas supluje i čerty, doprovod našeho Mikuláše. Jak je vidět i z filmů, Santa Clausové posedávají před svátky v obchodňácích a často tramatizují i děti. .

Santovo jméno vzniklo zkomoleninou holandského slova Sinterklaas, zkratky sousloví Sint Nicolaas neboli Svatý Mikuláš.

Santa má své datum narození, které je velmi přesně známé. Postavička vznikla v roce 1822 a to z pera Clementa Clarka Moora. Ten napsal báseň „The visit from Saint Nicholas“ (Návštěva svatého Mikuláše) pro své dcery. V ní vystupoval malý elf, který se umí protáhnout komínem a nosí dětem dárky. Báseň byla otištěna v novinách a později se dostala do básnické sbírky New Your Book of Poetry.

Jeho rozšíření pomohlo i to, že propagoval Coca-Colu. Právě kvůli líbivé reklamě se rozšířil a objevil i u nás.

Santa je viditelný, náš Ježíšek je neviditelný. Jak jsem uvedla na začátku, Ježíšek je mnohem starší, i když v době „socialismu“ byl nahrazen Dědou Mrázem, ale ten nepřežil.

Proč nosí dárky Ježíšek, si pročtěte v odkazech
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-ze-darky-nosi-jezisek

zjentek

Toto už se dnes moc neřeší. Jo za komunismu v tom byl podstatný rozdíl, Ježíšek s Mrázkem nosili úplně jiné věci než Klaus. Hodnota byla úplně někde jinde. Myslím si, že po pádu režimu uzavřeli Ježíšek, Klaus a Mráz nějaký kartelový dohody, ale prokázat se jim to nedá.

Drap

Vím to zcela přesně. U nás je Ježišek od nepaměti, a tu slátaninu, čemu Američané říkají Santa jim vymysleli Holanďané, kteří tam žili a je to Svatý Mikuláš. Zhruba před 100 lety mu dali tuto podivnou podobu ve spojitosti s colou.