Proč je u kreditních karet, bezúročné období, když pak banka nemá zisk?

U kreditních karet je tzv. bezúročné období. Kdyby to všichni dodržovali, tak banka nebude mít žádný zisk z úroku. Proč teda to banky nabízí, když z toho pak nemají zisk? Kde si ty peníze pak „nahrabou“. Já myslím, že asi z poplatku za vedení karty.

Nejlepší odpověď
Radak

Můj názor je ten, že jde pouze o psychologický efekt. Člověka nalákají na kreditku, ten nějakou dobu dodržuje bezúročné období, pak přijdou vánoce, nebo jiná touha utrácet, bezúročné období se nedodrží a už to jede. Pokud se nešťastník přeci jenom ukázní, banka ho stejně už úročí a zpoplatňuje, protože jednou nedodržel. Ještě větší nešťastník se dostane do dluhové spirály – a banky mají žně.
Jde o to psychologicky nalákat člověka, aby více utrácel. Aby si připadal, že má prachy, i když je nemá.
Banky spoléhají na lidské slabosti. Bohužel úspěšně.

Další odpovědi
anonym

Banka má zisk vždycky. Obchodník platí poplatek bance za platbou kartou.

Fidel

Vtip je v tom, že např. modelová situace: máte bezúročné období 3 měsíce a neplatíte nic za vedení účtu. Za další měsíce půjčky 4.-12. měsíc bývá úrok kolem 1,89% což znamená kolem 17% za 9 měsíců (!) a tedy cca 22% ročně. Pokud úvěr zaplatíte do těch 3 měsíců, nic vás to stát nebude, pokud však ne, zaplatíte úrok + často „skryté“ poplatky – např. zaslání výpisu z kartového účtu 40 Kč atp. Navíc banka vydělává tím, že z každého nákupu musí obchodnk bance zaplatit 1,2 – 3% z tržby… Dobrej byznis – a ještě bych dodal, že takový kartový úvěr je většinou mnohem „dražší“ než klasický úvěr u banky…