Kapicka

Proč je to přívlastek neshodný?

Ahoj,
chci vás poprosit o radu.
Mám tu větu: Vojtěch se tomu trošku divil,ale velice brzy se vzpamatoval,protože ještě neměl sbaleno na cestu na nejvyšší vrchol Krkonoš. Měla jsem určit větný člen slova vrchol a Krkonoš. Automaticky mi bylo jasný,že Krkonoš je Pkn. a vrchol mě napadl buď jako Pt4. nebo Pum. Jenže prý je to Pkn. Nechápu nějak tu souvislost proč? Dokázal byste mi to někdo vysvětlit?Fakt bych vám byla moc vděčná.

Nejlepší odpověď
annas

Vojtělch neměl sbaleno – základní větná dvojice – sbaleno kam? – na cestu – Pum-

Na cestu na vrchol – Pkn – na vrchol nejvyšši – Pks – na vrchol Krkonoš.- Pkn.
Na jakou cestu ?- cestu na vrchol – na jaký vrchol.? – nejvyšší: – na jaký vrchol? – Krkonoš (můžeme říct – krkonošský vrchol).

Zapamatujte se, že výraz, který rozvíjí podstatné jméno, je vždy jako větný člen přívlastek shodný nebo neshodný.

  • shodný přívlastek ⇒ shoduje se v rodě, čísle a pádě – otázka: JAKÝ?

(většinou je před podstatným jménem)

  • neshodný přívlastek ⇒ neshoduje se v pádě, rodu a čísle – otázka: JAKÝ?

(stojí za podstatným jménem, většinou je to podstatné jméno v 2. pádě)

Snad stačí, víc se nedá dodat.