Proč je tak velký cenový rozdíl…

…mezi benzinovým a naftovým motorem ?

Nejlepší odpověď
janek66

Naftový motor pracuje s většími tlaky ve válcích potřebných pro zapálení nafty, proto musí být celá jeho konstrukce „pevnější“.Vstři­kovací čerpadlo je náročné na přesnost ve výrobě, proto je jeho cena taky hodně vysoká.To vše zvyšuje cenu naftového motoru proti benzinovému.Je to jen stručně, ale snad to stačí.

Další odpovědi
hanulka11

asi to bude tím,že naftový motor je výkonnější a jízda je šetrnější

Hlada

Naftový motor má mnohem větší kompresní poměr, na stejný výkon musí mít robustnější konstrukci, systém vstřikování paliva je také výrobně náročnější oproti zážehovému motoru.

Kerynka

Průměrná cena benzinu Natural 95 u tuzemských čerpacích stanic se v posledních dnech přehoupla přes hranici 27,60 Kč/l. Litr nafty lze podle aktuálních informací společnosti CCS natankovat v průměru kolem 25,60 Kč.

Nafta byla dražší než benzín od konce roku 2007. Poté, co se ceny benzínu Natural 95 a nafty v polovině února letošního roku vyrovnaly na úrovni těsně pod 25 Kč/l, udržovaly si až do konce března rozdíl do 50 haléřů na litr. Od dubna se však pomyslné „nůžky začaly rozevírat“ až na současné dvě koruny.