dmatejek777

Proč je stahování pirátských her nelegální a naopak stahování filmů pro osobní potřebu legální?

Vždyť filmy stojí za 1. mnohem více práce lidí a za 2. jsou mnohem dražší než hry, např. stojí přes miliardu. Jde mi jen o ten princip, proč? Ví někdo?

Odpovědi
lukas.zmizik

Ne, není to divné

Nelegální je nabízení filmu ke stažení, takže pokud si film stáhneš např. z ulozro.cz , teoreticky by se nemělo nic stát, pokud ovšem z torrentu, pak si zároveň i poskytovatel…

Pokud stahuješ hry nebo software, je to jiné v tom, že ten software je cracknutý – s prolomenou ochranou – a takový používat nesmíš… kdežto freeware běžně stahovat můžeš legálně…

Hamon

Ne, není to divné

Zákony nemají logiku.

Questman: to samozřejmě není pravda, viz § 30 zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském:

  1. Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
  2. Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Poklička

Ano, je to divné

Questman

Ne, není to divné

Ty jsi asi nic nepochopil viď?
Stahování filmů i her je nelegální, pokud jsi si film či hru nekoupil.
Ke každé koupené kopii hry či filmu má zákazník právo si zdarma stáhnout jednu její digitální kopii čistě pro soukromé účely.

Doplňuji:
Stahovat si filmy, byť pro osobní potřebu, není legální.
Jde jen o to, že ti nikdo nedokáže, že když jsis ten film stahoval, tak jsi neměl doma jeho zakoupený originál

Andre5000

Ne, není to divné

Doplňuji:
V ČR se děje tolik nelegálních věcí, které nikomu nevadí, že tohle je proti tomu absolutní prkotina.