štamgast

Proč je špatně přídavné jméno od slova fotbal fotbalistický?

Odpovědi
ivzez

Protože nejde o slovo odvozené od slova fotbal.

Fotbal → fotbalový
Fotbalista → fotbalistický

Kepler

Takže fotbalistický je od slova fotbalista, ne fotbal. Od slova fotbal je fotbalový. Nebo se pletu?

annas

Ano. Fotbal je základové slovo pro fotbalový i pro fotbalistu, fotbalista pak pro fotbalistický.

Ale zpravidla se uvádí slovo základové u slovotvorného postupu. .

Kepler

takže znění otázky je správné a fotbalistický skutečně není od slova fotbal a je to chybně, kdežto vy jste tvrdila, že to chybně není. Tvar fotbalistický samozřejmě existuje, ale není od slova fotbal.

annas

Slovo fotbalistický je odvozené od slova fotbal postupným odvozováním.

Jenže nevím, jak to myslel tazatel.

fotbal je základové slovo.

Když jste se zeptal, tak jsem si uvědomila, že je třeba připomenout i další pojmy.
--

led

Otázku chápem ako „od slova fotbal=kopaná=mí­čová hra“, nie „fotbalista=hráč kopané“
Ale možno nerozumiem dobre jemné odtiene češtiny.

annas

Ad led,
moje první věta vyplynula z toho, že jsem chybně četla otázku – vypustila jsem slovo fotbal.
Reagovala jsem , že slovo fotbalistický není chybné., že existuje, ale nezdůraznila jsem, že slovo fotbal bylo základem pro fotbalistu atd..
Až na dotaz Keplera jsem si otázku znova přečetla, , ale nechtěla jsem větu mazat, i když jsem vysvětlila původ správně, ale bez návaznosti na první větu..

Neregistrovala jsem v otázce slovo fotbal, jen fotbalistický.

Z pohledu slovotvorby existuje slovotvorný základ, základové slovo, které může být rozšířené, a slovo odvozené.
Laikovi to zřejmě není tolik jasné, začala jsem od adama a použila pojmy – základ – základové slovo a slovo odvozené.
Není to výmluva, ale když udělám jednu věc nepřesně, platí u mě – do třetice všeho zlého…
Svou odpověď kopíruji do diskuse a odpověď nahlásím. –
"Jak jste na to přišel, že slovo fotbalistický je chybné?
Stačilo se podívat do jazykového zdroje a zjistil jste, že existuje, i když jde o to, jak se na odvození díváme z pohledu slovotvorného či morfematického.
Existuje tzv. slovotvorný základ, pak slovo základové a slovo odvozené.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/
fotbal – i – sta ; přípona konatelská, která se připojuje ke slovům cizího původu.

fotbalist – i – cký – přípona, která vyjadřuje vztah k fotbalistovi, tedy k osobě, která hraje fotbal.

Vysvětlila jsem jen částečně, proto doplňuji
Fotbalistický je odvozené od slova fotbal, ale postupným odvozováním přes fotbalista, takže souvisí se slovotvorným základem fotbal.
Vaše otázka „Proč je špatně přídavné jméno od slova fotbal fotbalistický?“

Záleží na úhlu pohledu, jak otázku chápete..

1. Jde o tzv. slovotvorný rozbor
fotbal – základové slovo
fotbalista – slovo odvozené, ale základové slovo pro přídavné jméno fotbalistický.
Postup jsem uvedla. výš – fotbal – fotbalista – fotbalistický..
2. rozbor morfematický
fotbal – slovo složené má dva kořeny: foot = noha, ball = míč
fotbalista – dva základy fot + bal + koncovka i + přípona – sta

fotbalistický – fot + bal + i + st + i + cký.

Slovotvorný základ (část, která je společná všem slovům – kmen kořen) může být dále rozšiřován.
Tak je to i se slovy fotbal – rozšířený základ fotbalista, nově utvořené slovo má další příponu – fotbalistický.
Vzniká tak slovotvorná řada – podle postupného odvozování
Přímo od slova fotbal pak přídavné jméno fotbalový, od fotbalisty – fotbalistka. Ale to už jde o tzv. slovotvorný svazek.

led

Na Slovensku odvodzujeme prídavné meno od podstatného slova:
futbal-futbalový, futbalová lopta, futbalový hráč
futbalista- futbalistický dres a nie futbalový dres

annas

Děkuji. Nečetla jsem pozorně.