darius

Proč je sníh bílý?

Když se sníh rozpustí, stane se z něho voda, která je průhledná. Jediná teorie, která mě napadá je, že sníh má krystaly, které takto lomí světlo.

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano je to o lomu světla na obrovském množství hran sněhových vloček. Oči a mozek to potom vyhodnotí jako bílou barvu.
Doplňuji:
Nakonec kdyby jsi fotil tak by jsi poznal že to s tím bělavým sněhem není zase až tak pravda.

Další odpovědi
badisko

Co je to sníh?
Sníh tvoří miniaturní kapičky vody, které se v atmosféře spojují s prachovými částicemi, zamrzají a jako malé ledové krystalky padají k zemi. Během pádu se na ně nabalují další zamrzající vodní kapky a tak vznikají sněhové vločky.

Proč je sníh bílý?
Sněhové vločky jsou z 95% tvořené ze vzduchu a ten způsobuje jejich bílou barvu. Různě barevné světelné paprsky se totiž lámou o hranici mezi ledovými krystalky a vzduchem a rozptylují se. Tak vzniká bílá barva.

Proč sníh vrže pod nohami?
Pořádnou zmrzlou zimu máme často spojenou právě s chůzí ve sněhu, který pod nohami doslova vrže. Vrzání sněhu vzniká jen při teplotě nižší než –2°C kvůli tomu, že se jednotlivé ledové krystalky, které sníh tvoří, lámou nebo deformují. Pokud je teplota vyšší, krystalky se pod naším došlapem nelámou, ale kloužou po sobě a roztávají.
Kde sníh nikdy neviděli?
Nikdy nesněží například na Jamajce a dalších ostrovech v Karibiku, v rovníkové Africe, ve většině Brazílie. Ve Vietnamu můžete zažít sníh pouze na špičce místní nejvyšší hory a stejné to mají i v Indonésii, v Thajsku sníh nenapadne nikdy.

Kde je sněhu nejvíc?
Nejvíc sněhu v průměru za 12 měsíců napadlo na vrcholu Mt. Rainier v Severní Americe. Za rok tu naměřili 31,3 metru sněhových srážek. Celkově jedním z „nejzasněženějších“ roků v moderní historii byl rok 1911, kdy v Kalifornii v USA naměřili hloubku sněhové pokrývky celých 11m a v České republice to byly 4m.

anonym

Jako lední medvěd, jeví se bílý, lae srst je černá.

cochee

Já znám ještě žlutý sníh – ale ten se prý nemá jíst… 😛