Elixír

Proč je šedý svět šedivý, a ne šedý?

Šedivý svět je denní stereotyp okolo nás. Těžko se vnímá a připadá normální. Sedněte si na měsíc do supermarketu a bude vám zle při vnímaní maličkosti, anebo celku.

Nejlepší odpověď
annas

Šedivý = má barvu popela, nevýrazný, neurčitý. Význam se přeneseně podle SSJC rozšířil o " jednotvárný, nudný" a uužívá se ve spojení např. šedivý svět, šedivý život.

Podle Machkova Etymologického slovníku souvisí přídavné jméno šedivý s příd. jménem šedý (jako myš). Výraz šedý „vznikl obměnou od šerý vlivem jiných přídavných jmen, která označují barvu. Šerý = temný, málo osvětlený tmavě zbarvený, starý, dávný, neznámý, tajemný.“

Přípona -ivý se užívá pro vyjádření odstínu, příznaku, náchylnosti k základu – Hauser: Nauka o tvoření slov.

Takže šedivý svět není svět šedý, tedy jednobarevný, ale nevýrazný, nudný, fádní stejně jako popel, temný jako šero atd. . .

Další odpovědi
Funna

protože i ten (pro tebe) šedivý svět v reálu hýří barvami…nemá přece jen šedou barvu, takže nemůže být šedý…jak jsi správně napsal, není to o barvě, ale o ustálenosti slovního spojení pro nudný a nezajímavý život…

marci1

Jedná se (přeneseně) o jednotvárný, nezajímavý život, o šedivou realitu. 🙂

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/%C5%A1ediv%C3%BD