aniis8

Proč je rovna kapr považován za sváteční jídlo na Vánoce?

*zrovna

Nejlepší odpověď
ten který je

Nevím proč zrovna kapr,ale všeobecně ryba byla symbolem starých křestanů.Vánoce jsou křestanský svátek narození spasitele Ježíše Krista.

Další odpovědi
hanulka11

Tolik oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem patří mezi nejmladší vánoční tradice. Ryby se na vánočním stole začaly častěji objevovat až na začátku 19. století, dříve byly spíše vzácností, především v rybníkářských oblastech anebo v zámožných rodinách.

Původní vánoční úprava kapra – kapr na černo – se připravoval dva až tři dny předem a vařil se ve sladké omáčce s ořechy, perníkem a švestkami. Smaženého kapra poprvé připravila M.D. Rettigová. V kuchařce se smažený kapr společně s bramborovým salátem objevil až v roce 1924. Tradiční součástí štědrovečerní večeře se stal až v 50. letech 20. století

Zdroj: http://www.tre­bonskykapr.cz/tra­dice-spojene-s-kaprem

venkovan

Vem to vím prakticky. Celkem dietní maso, při jeho výrobě lze využít naše rybníky (kapr je především záležitost střední Evropy), a lze ho dodat na vánoční stůl poměrně čerstvý a ve velkém množství (ostatní sladkovodní ryby našich končin se tak dobře nevychovávají). Chudým se občas povedlo levně kapříky „nakoupit“ když panský porybný honil od rybníka pytlačícího souseda.
Protože je dietní, „neucpe“ tolik žaludek jako ostaní masa a lze si tak na štědrovečerní večeři do svého panděra naskládat hodně pokrmů. Navíc má hodně kostí, takže při jídle se tolik nemluví, jí se pomalu a všichni se tiše těší na vánoční dárky. Leckdy rodina má super vánoční zážitek s odvozem člena rodiny na tahání kosti z krku, který se potom po desetiletí dává na každé Vánoce k dobré rodinné pohodě.
Takže vedle nějakých tradic má kapr na vánočním stole mnoho nezastupitelných předností, je jen škoda, že ho jíme v průběhu velmi málo. Vlastně celkem málo jíme málo ryby jako takové.

Zdroj: život