jjj123456789

Proč je propagace komunismu trestána mírněji než propagace nacismu?

Nejlepší odpověď
anonym

Neboť jich plno sedí v parlamentu a dělají zákony, které jim vyhovují.

Další odpovědi
MK44

Možná proto, že nacismus je relativně přesně definován, zatímco pojem komunismus má širší rozsah. Neomezuje se pouze na bolševicko-stalinistickou diktaturu, která postihla naše území, a dokonce ani ne na formy z ní více či méně odvozené jako maoismus. V některých zemích bylo zároveň více komunistických stran, z nichž některé se orientovaly na Kreml nebo jím byly přímo řízené, některé se od něho distancovaly. Po druhé sv. válce se komunisté účastnili vládních koalicí ve Francii a v Itálii (a v San Marinu ve 40. až 50. letech a v 70. a 80. – ale to pro malost této republičky asi není pro svět rozhodující). Různé formy komunismu se objevovaly i v jiných dobách než je 20. století. Pak mívaly nějaký náboženský základ (Münsterská komuna, táborité v husitských dobách, snad i na Sicilii ve starověku něco takového zkoušeli vzbouřivší se otroci, nebo sem lze přiřadit israelské kibucy – jen co mě teď napadá).

Pokud jste radikální nacionalista, rasista, šovinista nebo dokonce propagátor německého nacismu (hitlerismu) jste takříkajíc „jasnej“. Pokud se zastáváte „společného vlastnictví výrobních prostředků“, což je asi základní teze komunismu, je to bezpochyby diskutabilní, ale „jasnej“ budete, až když budete propagovat například privilegované postavení Vaší politické strany, závislost naší země na ruském (sovětském) imperiu, pronásledování lidí jiných názorů apod. – což by bylo na širší debatu.

ponovotny

protože skupinky mladých bolševiků, kteří by měli v úmyslu vracet „staré pořádky“ a navíc by u toho dělali „bordel“ se u nás ještě neobjevili.

01Ricco

Protože komunismus nikde nikdy neexistoval?

led

Pretože strana KSČM propagujúca ídeu komunizmu je v Českej republike legálna.
Propagovať zámery KSČM nie je trestné. Trestať niekoho, kto činí v súlade so zákonom je protizákonné.
Program a ídea fašizmu sú nielen v ČR ale aj v prevažnej časti sveta protizákonné.
Je trestné konať proti zákonu.

Psychotic

Protože samotné jádro nacismu spočívá v potlačování práv lidí, kdežto komunismus jako takový ne. Lidé komunismus propagující sice podobné prostředky v minulosti používali, ale komunismus nic takového nehlásá.