zzzlatokopka

Proč je problém stíhat komunistické zločiny z 80.let a ty z 50.let se stíhat dají?

http://www.no­vinky.cz/doma­ci/370676-jakes-strougal-a-spol-by-se-meli-zodpovidat-pred-soudem-vyzvu-podporil-i-belobradek.html

Za komunismus trvající několik desetiletí byla odsouzená jedna stará babka Polednová – Brožová, před pár dny jsem viděla v TV, že budou stíhat ještě nějakého starého dědka, také za zločin z 50.let

Nezdá se vám hloupé někoho po tolika letech stíhat? Je to snad proto, že už nemá politický vliv, aby se bránil?

Přitom za ty čerstvější z 80.let nestíhají nikoho.

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
arygnoc

nestíhajú sa zločiny, ale zločinci.

možno stíhať iba podľa zákonov, ktoré boli v platnosti v dobe >spáchania zločinu<.
tie sa viac manaj nemenia u typicky kriminálnych činov (vražda, zabitie, krádež, lúpež, …).

horšie to je s tzv. politickými činmi – podľa vtedy platnej legislatívy (zákonov) nekonali nič protiprávneho – podobne ako havel či klaus, keď pustil na slobodu tisíce gaunerov – proste zákon im to umožňuje.

to isté platí pre ekonomickú kriminalitu.
všetka dnešná ekonomická šľachta sa dostala ku bohatstvu buď pomocou kontaktov ešte spred roku 1989, alebo dnes posudzovanými metódami ako kriminálnymi.
ale šľachta pretrváva.

za zločin považujem že ľuďom sa dávajú pôžičky, ktoré nevládzu platiť a potom im zoberú všetko.
za zločin považujem neplodenie zdravého potomstva (zlaté staromládenecké dane).
za zločin považujem tisícky prázdnych bytov, domov.

kto bude súdiť toto?

;-Q

Další odpovědi
ten který je

Nic se stíhat nebude.Je to jen další plácnutí do vody.Dnes se rýsují daleko závažnější problémy a politici neví jak je řešit.

lexx

protože se čeká až natáhnou bačkory a potom se (možná) odsoudí in memoriam, mimochodem: o jaké „zločiny“ 80. let Ti jde ? starší již jsem, tu dobu moc dobře pamatuji ale neznám žádné
Doplňuji:
ještě mi pověz, budou někdy trestně stíhání všichni polistopadoví (1989) pohlavári režimu co nechali rozkrást republiku, rozprodali rodinné stříbro, napakovali se na 200 let a 70% národa uvrhli do chudoby ? a včil mudruj…

anonym

To by stíhali prarodiče a rodiče současných politiků, protože ještě žijí! To dá rozum!

led

Vtipné, veď vy chcete, aby stíhali sami seba.
Nie,
veď prečo zlodej kričí, keď ho naháňajú: „Zlodej! Chyťte zlodeja!“…,
vie, že hlasným krikom odpúta pozornosť od seba…
a že chytia a zlynčujú nevinného, tým sa už netrápi…,
on (zlodej) je predsa spravodlivý, je ten, čo kričal!
Doplňuji:
„komunistické zločiny“ nie to neboli komunistické zločiny, to boli zločiny konkrétnych ľudí bez ohľadu na politickú príslušnosť.
Zlodej bude zlodejom za každého režimu. Podpaľač bude podpaľačom za každého režimu. Vrah bude vrahom za každého režimu.
Rozdiel je len v pohľade a pomenovaní jeho činnosti. napríklad: predtým kradli, dnes tomu hovoria podnikanie

anonym

Protože starší případy přišli na konečně už řadu teď ty mladší až za 30 let,jistotně záleží samozřemě na závažnosti zločinu.

anonym

Nikdy v naší zemi nebyl a ani komunismus nebude.

anonym

lexx, jeden ze zločinů namátkou: zvýšili přídavky na děti! No hrůza!

zzzlatokopka

Já nechci hodnotit ten režim, jde mi o pohled spravedlnosti, pokud to jde z 50.let musí to jít i z 80.let. Jinak ať to nechají raději všechno spát, není možné za vše odsoudit dva staré lidi.

zzzlatokopka

lexx to je věc názoru. Je spousta lidí, co se cítí dotčeni režimem v 80.letech.

zzzlatokopka

Barbakane také si to myslím, možná i ty dnešní, převlečených kábátů je tam dost:-(