Fíli

Proč je plesová sezóna v únoru?

Je to proto, aby se šlechta po oslavě Vánoc nenudila a přečkala nějak konec zimy? Jaké jsou historické důvody pro to, mít plesy právě v tuto dobu?
Odpověď proč zima je mi jasná, ptám se ještě konkrétněji. Proč zrovna únor, proč ne třeba listopad kdy už taky není vhodné počasí.
Nebo je to až teď v moderní době, že plesová sezóna je v únoru a v dřívějších časech to bylo během celé zimy?

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí s obdobím tzv. masopustu.

" Svátek Tři králů střídá masopust – období veselic, které znali už naši předkové. Při masopustu si lidé dopřávali to, co si v adventní době museli odepřít. Konaly se masoopustní průvody v maskách atd.

Masopust byl slaven všemi, od nejchudších až po krále. Králové strojili bohaté hostiny a pořádali panovnické masopustní reje, ty se poté přesunuly i na císařský dvůr do Vídně. Zábavy se konaly jak na venkově, tak ve městě. Ve starých českých letopisech najdeme mnohé zmínky, například historku o tom, jak si král Albrecht při masopustní veselici s omladinou zlámal nohu, či z roku 1477, kdy král Vladislav o masopustní neděli pozval k sobě do dvora na Starém Městě přední měšťany i s manželkami: „A to tanec byl veliký, že i sám král tancoval s Chlupatú kramářkú a před ním Martin Nedorůště postavník (svícen při pochodňovém tanci) držal.“

"Začíná masopust a plesová sezóna, kterou znali už naši předkové

V 18. století byly zavedeny taneční zábavy zvané reduty, zprvu pouze pro vyšší společenské vrstvy, posléze přístupné všem. Úplně první reduta se konala v Praze v roce 1752."

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/re­giony/_zprava/za­cina-masopust-a-plesova-sezona-kterou-znali-uz-nasi-predkove--1300639

--
Podrobnosti o tradici mastopustu a tanečních zábav
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Xlj-CG-PokoJ:www.ste­panovice.cz/e_dow­nload.php%3Ffi­le%3Ddata/edi­tor/98cs_1.doc%26o­riginal%3Dmaso­pustni_tradice_v_CR_a_ve­_svete1.doc+&cd=29&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz

"Oslavu masopustu nutno hledat již ve starořeckých a římských bakchaníliích – oslav boha Dionýsa.

Časem však nabyly oslavy masopustu jiného smyslu a podoby, charakteristické rysy se však dochovaly až do dnešních doby. I když jsou stěsnané povětšinou jen na konání plesů, karnevalů a tanečních zábav, pečení koblih a jiných pamlsků, místně i někdy na konání maškarního průvodu."
http://brtpic­hlavec.sweb.cz/tra­dice/cirkevni/ma­sopust/masopus­t1.htm

Další odpovědi
gecco

Mimo zimu je spousta možností, jak se zabavit ´venku´…
A také spousta práce okolo hospodářství…
___
Kdežto v zimních měsících je

  • krátký den
  • nepříjemné počasí

Takže pro někoho může být ples příjemným rozptýlením…
😉
_____________­____________
Před koncem roku je období Adventu (kdy byly veškeré veselice zakázány), pak oslovy konce roku, svátek Tří králů – na plesání nebyl čas…
Ale plesová sezona leckde začíná už v půli ledna – a leckde trvá i do půlky března…
😉

Fíli

Odpověď proč zima je mi jasná, ptám se ještě konkrétněji. Proč zrovna únor, proč ne třeba listopad kdy už taky není vhodné počasí.
Nebo je to až teď v moderní době, že plesová sezóna je v únoru a v dřívějších časech to bylo během celé zimy?

ptáč

Jestli všechny ty masopůsty nebyly zástěrkou, aby lidé nejedli, když už nebylo co. Během té doby čekali až prase přibere do požadované hmotnosti, aby mělo hodně sádla. Únor bude asi hladové datum, kdy bylo skoro všechno zkrmeno a nebylo hospodářským zvířatům už co dát. Tak si posléze přimysleli racionální zdůvodnění. A začali slavit. Jedli a pili, přišla muzika. To je účel.