Proč je písmeno F v obojetných souhláskách, když nejsou vyjmenovaná slova po F? Znáte české slova kde je po F y?

Nejlepší odpověď
annas

Písmeno F tvoří převážně slova zvukomalebná. onomatopoická. Takových slov hodně není, proto není protiklad I/Y.

Existuje starší původní české slovo fi – dnes ve významu fuj.

Z lat. viola vzniklo české slovo fiala (původně fiola). Z toho slova pak české slovo fialový. Podobně fialka, fialkový.

Vl. zk.
Doplňuji:
Po f nejsou vyjmenovaná slova, protože mezi ně se řadí jen slova českého původu.

Ale existují slova cizího původu, kde se u některých píše y, u jiných i.
film, filtr, filantropie, filozofie atd. x fyzika, fyzický, fyziologie.

Další odpovědi
anonym

V češtině není slovo ,českehé původu,kde by se psalo y.

hanulka11

fyzika,