zdenyp

Proč je Petr v kalendáři 2× ?

Nejlepší odpověď
annas

22. 2. slaví svátek svátek Stolce sv. Petra, prvního mezi apoštoly a prvního římského biskupa, tedy také prvního papeže. Jeho katedra – biskupský stolec – je dodnes uchovávána v Římě a tvoří součást oltáře ve vatikánské bazilice.

Podrobnosti v odkazech.

http://www.dltm­.cz/svatek-stolce-svateho-petra

Petr a Pavel (svátek 29. 6.)jsou apoštolové s výjimečným významem. Jejich společný svátek se slaví už od poloviny III. století. V úctě jsou spojováni nejen proto, že oba skončili v Římě, ale ve službě Kristu poznamenali základní strukturu křesťanství svými odlišnými úkoly i charaktery.

Petr, první zástupce Kristův, je základem víry, jednoty i původní tradice, držitelem pravdy. Pavel je označován za prvního nositele evangelia pohanům a jako neúnavný bojovník za křesťanskou univerzálnost.

Dost často se uvádí spojení dvou hlavních apoštolů Petra a Pavla proto, že zemřeli ve stejný den. Historikové se na tom však neshodují. Podle některých mohl Petr zemřít až o tři roky dříve než Pavel. Smrt Pavla je podle věrohodných nejstarších tradic kladena do roku 67.

Oba apoštolé zde byli vzpomínáni již dříve a to 22.2. svátkem „Stolec sv. Petra“ a druhý apoštol 25.1. svátkem Obrácení sv. Pavla.

Zdroj: http://catholi­ca.cz/?id=2698

Další odpovědi
dědapetr

Protože je sátek Petr a druhý byl svátek dvojce svatý Petr a Pavel.