annas

Proč je perla opředena mýty a legendami? V které době se perly začaly používat? Kde se „rodí“ černé perly?

Nejlepší odpověď
vagra

Mdlý stříbrojasný třpyt perel má odpradávna zvláštní tajemnou přitažlivost. Perly zdobily sochy řeckých bohyň i hrdlo královny Kleopatry.
Černé perly se rodí v lagunách na tichomořských ostrovech Francouzské Polynésie. Jediná černá perla může mít cenu až sedm tisíc liber.
Zdá se to neuvěřitelné, ale dodnes vlastně nevíme, jak divoké perly vznikají. Původní verze, že se pod plášť perlotvorky musí dostat zrnko písku, neodpovídá současným výzkumům. Ty dokazují, že plášť obepíná tělo mlže tak dokonale, že se dovnitř bez násilného zásahu žádné cizí tělísko nedostane. Otázka, jak divoké perly vznikají, je tedy zcela otevřená.
Podle Stephena Kennedyho, výzkumníka který se tímto problémem zabývá, jde nejpravděpodobněji o jakýsi rakovinný nádor, který se u mlže vyvine a kolem něhož se pak vytvářejí ochranné perleťové vrstvy až do vzniku kulaté perly. Je to však zcela nepotvrzená úvaha.
Doplňuji:
Místem zrodu černých, antracitových a šedých perel jsou výhradně laguny na souostroví Francouzské Polynésie – Tuamotu a Gambierových ostrovech. V jejich vodách perly vznikají, ale centrem vývozu je Tahiti, největší a nejosídlenější ostrov Francouzské Polynésie, kde je i hlavní město Papeete.

Zdroj: zkráceno z-http://oko.yin­.cz/1/cerne-perly/

Další odpovědi
iceT

http://www.ok-obchod.cz/cerne-perly/sh21-ib172/

venkovan

Skvělé perly se rodí v našem parlamentu a v naší vládě. Jenže je nikdo nechce od nás koupit.
Ale když se vrátíme o nějaká ta tisíciletí zpět a představíme si jak se tenkrát lidi dívali na skutečnost, že v některé škebli perla je, ale v mnohých ne, zřejmě začaly vznikat první pověry, mýty,pověsti atd., a dodnes vše přetrvává.

rynek878

Tohle byla „černá perla“ z Mozambiku:

Patří mezi nejjasnější hvězdy historie světového fotbalu. Eusébio dokázal s devíti góly jako nejlepší střelec mistrovství světa 1966 dotáhnout Portugalsko ke třetímu místu. A velmi rád vzpomíná i na souboje s Československem…

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­us%C3%A9bio

Zdroj: http://isport­.blesk.cz/cla­nek/fotbal-reprezentace-ms-2010/93052/eusebio-na-ms-vzpominam-na-poborskeho.html

poa.li

Možná ta tajemnost perly souvisí s tím, že vzniká dlouhou dobu v těle živého tvora…