manon

Proč je osel tak nebezpečné zvíře? Oslové zabijí ročně víc lidí než letecké havárie. Jak to dělají? Vypadají mírumilovně

A taky z tohoto je to zřejmé.
http://tera.po­radna.net/a/vi­ew/64352-vyhlaska-stanovujici-nebezpecne-druhy-zvirat.

Nejlepší odpověď
anonym

Z uváděné vyhlášky je jasné pro toho kdo zná význam slov „domestikovaný druh“, že osel mezi nebezpečná zvířata není řazen, tak jako domácí plemena koní, prasat skotu, atd. Osobně jsem měla tu čest jednoho hřebce osla vlastnit (i když jsem často měla pocit, že je tomu opačně a osel vlastní nás ), ale nebezpečný byl pouze svou vysokou mírou inteligence. Kam se na něj hrabali koně ! Vyznačoval se velkou samostatností a hlasem, kterým mohl navádět lodi do přístavu.
Doplňuji:
Já bych neurážela osly (ty čtyřnohé) přirovnáváním k politikům. To si ta nebohá zvířata nezaslouží, zrovna tak jako spoustu dalších ošklivých vlastností,které se jim neprávem přisuzují. Osel není ani hloupý ani tvrdohlavý, je naopak uvážlivý a má „svůj názor“, takže činnosti, které nepokládá za rozumné nebo bezpečné, prostě odmítá vykonávat na rozdíl od většiny koní. Není skromnější a pracovitější dělník ve službách lidí. A pro případné zájemce, musím upozornit, že jsou velmi dlouhověcí ! Můj osel neměl doklady o původu, takže jsem nevěděla jak je starý. Pozvala jsem si proto jednou ředitele cirkusu-vyhlášeného znalce koní, aby miodhadnul věk mého osla. Podíval se mu na zuby, nohy atd. a prohlásil, že prý není moc starý, že je mu asi 20 let. Zdálo se mi to dost a projevila jsem určité zklamání, ale on mě vyvedl z omylu slovy, že mají u cirkusu osla, kterému je 40let a ještě sním připouštějí ! Takže pozor- s oslem to je jako s papouškem- mnohaletý závazek !!!

Další odpovědi
anonym

Manon, podívej se na náš parlament – taky vypadá mírumilovně a je to zvěřinec, že by se z toho jeden picnul. Všechna nebezpečná zvířata jsou v něm zastoupena v hojném počtu. A také jsou naši politici nebezpeční až běda. Hlavně svým voličům.
Jak to dělají? Drze, nepokrytě a ještě se nám smějí do očí. Oni jsou ti, co jsou za vodou.
Jak to dělají osli, že jsou nebezpeční? Někdy je nebezpečná ta jejich umíněnost a jindy třeba to, že v hornatém terénu shodit svého jezdce někam do strže, to je nebezpečné už samo o sobě. Nikdo (ani osel) se nemá podceňovat.

annas

Jsou dva důvody, proč jsou osli nebezpeční lidem, obzvláště dětem..

1. Proč je osel občas nebezoečné zvíře, vyplývá z toho, že hřebcovy akce jsou ovládané jeho stálou pohlavní touhou. A on je předurčený plodit a připravený splnit volání přírody kdykoliv je jeho pohlavní touha povzbuzená pohledem, zvukem nebo vůní. Většinu času může být hřebec jemné a snadno ovladatelné, přítelské stvoření. Ucítí-li ale ve své blízkosti říjnou oslici, jeho chování se může velmi rychle změnit. Většinu času může být hřebec jemné a snadno ovladatelné, přítelské stvoření. Ucítí-li ale ve své blízkosti říjnou oslici, jeho chování se může velmi rychle změnit.

Cituji z odkazu: „Považuji za správné upozornit, že oslí hřebec může být občas docela agresivní. Protože i osli se v nátuře odlišují, nemusí to platit u každého, ale pokud nepořizujeme hřebečka s úmysly odchovu, počítejme předem s tím, že ho vykastrujeme. Takový kousavý, nepříjemně hýkající osel, který skáče na vše, co se pohybuje, může být zejména dětem nebezpečný. Abych to patřičně podbarvila, tak vím o oslu, který jednomu člověku ukousl kus ucha! Ve zcela vážném tónu zní i jednoznačné doporučení britské společnosti chovatelů oslů, že je nutné oslí hřebce nechat vykastrovat. Jedná se o zákrok, který probíhá bez komplikací a každý veterinář vám jistě řekne co a jak.“

2. Stejně tak je třeba, aby byl člověk opatrný a trpělivý, když se přiblíží e k oslici s hříbětem. Některá oslička se ve snaze ochránit své mládě může stát velice agresivní vůči lidem i zvířatům.

http://www.osel­.cz/index.php?ob­sah=6&akce=sho­wall&clanek=589&id_c­=84866

Doplňuji:
Ještě další odkaz.
http://www.ire­ceptar.cz/zvi­rata/hospodar­ska-zvirata/chcete-chovat-osla-je-vhodnejsi-oslicka-hrebecek-nebo-valasek/

anonym

Osel a politika jdou do sebe?! To jako i politici zabijí více lidí než zahynou při leteckých katastrofách ? Otázka výborná,nejlepší odpověď je mimo mísu. Co by na to řekl admin?!

venkovan

Především osel je zvíře o kterém se dá říci, že na jeho hřbetu stojí naše civilizace. Přepravil víc nákladů než koně.
Nebezpečný – možná, že je to právě tím, že je nízký, svéhlavý a poměrně silný. potom jak píše očko – stačí nečekaný pohyb a jezdec na špatném místě v blízkosti osla.
Jinými slovy – osla a politika musíš stále kontrolovat a být v neustálém střehu. A to taky očko píše.

anonym

Poslal jsem odkaz pro Bohemicu, coby jediné erudované ve „zvířecí“ tématice, jež nezklamala.
Z odkazu v otázce je naopak jasné, že osli jsou společně s koňovitými, vyjmuti z výčtu nebezpečných zvířat, takže co je z toho vlastně zřejmé?
Takže jen více racionálního pohledu na mediálně formulovaný odkaz.
Vše je relativní, v žebříčku smrtelných úrazů kralují autonehody, letecké havárie jsou téměř na chvostu, ale z poměru počtu letadel k počtu oslů by ještě osli vyšly příznivěji s menší poměrnou četností.
Ostaní repliky vycházejí z mylných fám, legend, bludů a nepravdivých metafor.
Osli jsou déle domestikováni než koně a ve skutečnosti jsou velice inteligentní zvířata. Kromě Bohemici, nikdo z přítomných s nimi nemá osobní zkušenost, takže jen fabuluje z obecných tradic a pramenů. A ještě k tomu z evropského pohledu, protože osel je v Asii a Africe natolik běžný, jako třeba u nás auta.
K dotazu – proč je osel nebezpečný? V zásadě není, jen jej lidé nezvládají a neumějí s ním kvalifikovaně zacházet. Podobně jako automobil v rukou hloupých a nevědomých, se stává nebezpečnou zbraní jak pro druhé, tak pro samotného řidiče a spolujezdce.
Trocha osvěty:
Za celých více jak třicet let, co jsem tato zvířata choval, se mi nestalo, že by se některé z nich, jak se říká zaseklo nebo někoho bezdůvodně napadlo. Naopak to jsou zvířata přičinlivá a velmi chytrá, s ohromnou pamětí, bez jakékoliv zákeřnosti.
http://bartova­miroslava.sweb­.cz/osph/7-osli.htm
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­sel
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­zek
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mu­la
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ku­lan

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­mar

manon

Bohemica: Jo, přehlédla jsem „vyjma“ :) Divoký osel ale asi opravdu bude nebezpečný. Možná i některý nedivoký, protože jak jinak by k těm úmrtím docházelo?

anonym

ad „a“, onen duplicitní odkaz má nějaký zvláštní význam? Zřejmě zřetelné zdůraznění opakováním?

manon

barbakan: Jasně že otázku ještě nikdo nezodpověděl pořádně, taky ještě nikdo nemá nominaci. Ale odpověď od ocko obsahuje jednak něco o té nebezepčnosti oslů a jednak jí to zřejmě evokovalo i jiné spojení – to se stává :)

Jinak taky si položil zajímavou otázku – a já si myslím, že ano, politici svými rozhodnutími určitě zabijí víc lidí, než zahyne při leteckých katastrofách. Bohužel. Doufejme, že alespoň některým pak na oplátku zase životy zachrání.