quentos

Proč je opakem sladkého vína suché? Není to tak trochu oxymóron?

To je jako říct suchá voda – víno přece musí bejt vždycky mokrý, ne… proč zde nefunguje klasický protiklad sladký – hořký?
Doplňuji:
Mapel: otázka zůstává. Jestliže se to určuje podle obsahu zbytkového cukru, proč se to do 4g tedy nejmenuje „hořké“?

Nejlepší odpověď
huxa

je to dle chutě, sladké vína od suchých jdou většinou snadno rozpoznat, sladké vína jsou na alkohol (neberu v úvahu lepihuby) vážně sladké a většině lidí chutná, suché vína oproti nim nejsou tak sladké a vysušují ti pusu (naštěstí méně neš tonic). proto sladké a suché

Další odpovědi
Efchen

protože slovo suché vždy neznamená jen „nemokré“. Suché znamená také nevlídné,bez šťávy,bez elánu,nevlídné,…když to převedeš na člověka,řekneš: Tahle holka,ta je taková suchá. Jé, ta druhá,ta je ale sladká…
Myslím,že to smysl dává,ale nevím,jestli je z mého vyjádření patrné,jak to myslím…

Lucijej

Holt to bereš moc doslovně – opačné věci přece nemusí mít nutně i opačné názvy :o)

Mapel

Suché víno nikdy nemůže být sladké.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%AD­no

annas

Uživatel huxa nemá pravdu . každý jedinec má jiné měřítko na sladkost, hořkost atd.

Suché víno – viz anglický zdroj

https://www.tas­tecooking.com/ca­ll-dry-wine/

Why Do We Call It Dry Wine? | TASTE

Huxa nemá pravdu . každý jedinec má jiné měřítko na sladkost, hořkost atd.

Suché víno je prostě víno, které nemá zbytkový cukr, což znamená, že není sladké. Když se hroznová šťáva přemění na víno, ve fermentačním procesu se vyrábí alkohol, protože kvasinky konzumují cukr přítomný ve šťávě. U mnoha vín vinař zastaví proces kvašení, než kvasinky stihnou využít veškerý cukr, a nechají víno na dotek sladké. Při výrobě suchého vína vinař nechá proces fermentace úplně dokončit, což umožní kvasinkách spotřebovat veškerý přítomný cukr.

Už žádný cukr, takže žádná sladká sladkost; víno je proto suché.

Myslím si, jde o protiklad sladký x suchý,. Ve staročeštině s používalo přídavné jméno suchý – suché dni třídenní půst opakující se každé čtvrtletí, takže víno má „půst “ od cukru.

To je vidět i z poslední věty anglického zdroje.

Význam podle Machkova Etymologického slovníku.

quentos

Díky… škoda že nejde dát do diskuze palec…

Sonka Pop

Pěkný den, prosím o vaše, snad zkušenější, názory. Domů si chceme pořídit domácí vinotéku. Máme vyhlídlou z domaci vinotéky.cz. Vaše doporučení?

XenieRo

Ahoj Sonko, tak co, už jste si vinotéku vybrali? Na jakou vám padlo oko? A jak jste s ní spokojeni? A vybírali jste na domacivinoteky.cz?

XenieRo

Jako doporučení na co? Na vinotéku? já jsem pro, doma ji máme a jsme spokojeni. A na eshop? Taky dobrá volba. My tam vinotéku koupili a se vším jsme byli moc spokojeni.

Sonka Pop

No, to bych byla právě ráda. Hele, mě je to jedno, zda eshop nebo kamennou prodejnu. Mě jde hlavně o to, abych našla někoho, kdo mi poradí, co mám koupit a aby to byl kousek, který mi bude vyhovovat. No a právě jsem četla, že na domacivinoteky.cz jsou odborníci, co jsou ochotní kvalitně poradit.

Pajka.111

Ahoj, dívej, pokud se obrátíš na shop https://www.do­macivinoteky.cz/, tak chybu rozhodně neuděláš. Naopak. Jsou tam moc ochotní pracovníci, kteří ti se vším rádi poradí. I s tím výběrem. Takže kamennou prodejnu ani nepotřebuješ.

annas

Rozdělení vín podle cukernatosti

Suché maximálně 4g zbytkového cukru v jednom litru
Polosuché 4 – 12 g zbytkového cukru na litr
Polosladké 12 – 45 g zbytkového cukru na litr
Sladké více než 45 g zbytkového cukru na litr

annas

Ještě dodatek. Efchen má opravdu. Přídavné jméno suchý má jeden z významů (odborný termín ve vinařství) = bez cukru.

quentos

také děkuji, rovněž novina. Tady se člověk dozví věcí…

quentos

huxa: dík, to jsem chtěl vědět :{)>

huxa

neni zač :)