baja s

Proč je odležení těsta tak důležité?

Když se hodlám něco upéct nebo usmažit(perníčky, palačinky a nebo bretaňské GALETKY), naštve mě, když v receptu vidím napsané např. odležet 2 hodiny.. Vůbec nevím, proč bych to měla dělat!

Nejlepší odpověď
da ny

Těsto se dává odležet do špajzu , lednice apod. Na několik hodin (1, 2, 12, 24h),
perníčky třeba i na několik dní (2 – 5 ve špajzu apod.).
Odležet se nechávají i těsta bez kvasnic!!! Například i těsto linecké, na některé štrůdly dokomce i na palačinky s rumemv těstě :) – alespoň 20 minut
Těsto musí „zkvasit“ – fermentovat, pak se též nelepí, je vláčné, netrhá se a dobře se s ním pracuje.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fer­mentace
Viz. perníčky
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Per­n%C3%ADk

Další odpovědi
Cuketka

  • u ‚rychlych‘ test je dulezite, aby mouka pustila lepek a tudiz drzelo vse pohromade a bylo vlacne

anonym

Protože do tohoto těsta dáváš kvasnice – a ty potřebují nějaký čas k ´bujení´.
😉
Pokud bys použila prášek do pečiva, bylo by „odležení“ škodlivé.

Dochy

Odležet se nenechává kynuté těsto, to se nechává vykynout v teple. Odležet se nechávají některá těsta, kde je důležité aby se z mouky uvolnil lepek (řádově desítky minut), u některých těst aby se uvolnila chuť z koření (myslím, to jsou pak hodiny).

Podle mých zkušeností to odležení na pár desítek minut moc velkou roli nehraje. Znát to bude, ale palačinky třeba většinou dělám ihned a také to jde.

elektrikář

Jednak škrob v mouce nasaje vodu a rozleží se chuť koření a cukru.

baja s

Děkuji všem za odpovědi! :)

baja s

Já myslela i bez kavasnic i bez prášku do pečiva, ale děkuji