Anonym1999

Proč je Nový Zéland nejvyspělejší tichooceánský stát ?

Kvůli tomu, že je výnamný producent skotu a ovcí ?

Nejlepší odpověď
annas

Ale zdroje uvádějí, že i Australský svaz patří mezi hospodářsky vyspělé země.

Hospodářství a ekonomika Nového Zélandu je založena zejména na turismu a vývozu zemědělských komodit, jako ovčí vlna či ovoce. V poslední době výrazně stoupá i výnos z pěstování a vývozu vína.

Prosperita Nového Zélandu je postavena na zemědělství, farmaření a exportu zemědělských výrobků. Před tím než se mateřská Anglie spojila v 80. letech 20. století s Evropskou unií, byl anglický trh hlavním cílem odbytu Nového Zélandu. Období velké poptávky po ovčí vlně, mléčných výrobcích a masu v Anglii, zajistilo Novému Zélandu obrovský zdroj příjmů. Poté co se anglie, jako obchodní partner od Nového Zélandu odvrátila, začal pokles ekonomiky, který podpořila zejména ropná krize v roce 1973. Pokles trval až do roku 1984 kdy nastoupila vládu reformní vláda Davida Lange, která přijala řadu ekonomických opatření a do té doby uzavřenou ekonomiku, změnila na otevřenou tržní ekonomiku. Náhradu za ztracený anglický trh si Nový Zéland našel zejména v jihovýchodní Asii a Austrálii.

další podrobnosti v odkazu

http://www.ces­tananovyzelan­d.cz/clanky/in­fo-o-zemi/11-ekonomika-a-hospodarstvi-noveho-zelandu/

annas

Okopírovala jsem, ale písmeno u slova Anglie jsem neopravila. Ach jo…:-))