huxa

Proč je neznámá většinou označována v matematice písmenem „n“?

Nejlepší odpověď
mosoj

A není to tím, že neznámá se v první řadě označuje x a n znamená počet prvků.
Ve svém důsledku je to ale jedno.

Další odpovědi
Kepler

Pokud vím, písmenem „n“ se označuje počet čehosi (od slova numero?). Neznámá je vždy „x“.

Mc Merkurion

… že by to bylo od slova „neznámý“ – ale za nás se dycinky označovala „x“ …

… je pravda, že „n“ se používalo jako n-tý počet, prvek atd a neznámá byla x … ale nechtěl jsem se dohadovat, přeci jen jsem ze školy trochu déle, ale jak je vidět, nic se nezměnilo …

quentos

… nebude to N jako number, popř. jako neznámá (počáteční písmeno)?
(Ale je to jen dohad, nedogooglil jsem se ničeho…)

anonym

To se tě jen ve škole snaží zafixovat na jedno určité písmeno. Vsadím se, že kdyby jsi ty označil neznámou za jakékoli jiné písmeno než „n“, tak by paní soudružka učitelka vylétla ze židle, zrudla by, a začala by řvát na celou školu, co si to ty děti dnes dovolují, že nerespektují pokyny učitele, a podobné nesmysly.

Protože jakmile se ve škole snažíš něco změnit, i když je to stále správně, nebo třeba i v matematice se snažit přijít na jiný, ale správný, někdy i lepší postup, budeš pravděpodobně potrestán.

orwell

To slovo „většinou“, je dost odvážné tvrzení. Záleží na tom, v jaké oblasti matematiky se nacházíš. Budeš-li pracovat např. s posloupnostmi, bude patrně písmenko „n“ dost často používané, i když ne nezbytně nutné. Pokud budeš řešit soustavy lineárních rovnic bez vztahu k nějakým konkrétním veličinám, pak se obvykle volí písmena z konce abecedy, třeba x, y, z. Pokud řešíš obdobné rovnice v elektrotechnice, mohou být neznámé veličiny klidně různá napětí označovaná U a rozlišená číselnými indexy, zrovna tak, jako když se jedná o proudy v obvodu, které označujeme I s příslušnými indexy. Odpory zase označujeme R, vodivosti G,… Z praktických důvodů je vhodné držet se vžitých označení, abychom si navzájem snadněji porozuměli. Když např. rovnici F = m * g zapíšeš jako L = w * e, těžko někdo bez tvého komentáře bude vědět, k čemu se vztahuje. Zrovna tak, když Ludolfovo číslo začneš označovat místo pí řeckým písmenem fí, budeš vypadat jako exot. Takže nemáš pravdu v tom, co uvádíš v otázce. Určitě jste vyjadřovali také neznámé ze vzorců a pochybuji, že to bylo většinou „n“.

Heydulak

Myslím, že huxa špatně zformuloval otázku a s neznámou se v matematice skutečně častěji setkáme s písmeny x, y, z.
To „n“ na které naráží se často používá při počítání limit, posloupností apod., kde „n“ vyjadřuje počet prvků, písmeno „n“ pak není od slova numero, ale od slova natural, jde totiž o přirozená čísla, jejichž množina se také zpravidla označuje písmenem N.

mosoj

Huxa. Neposlouchej fgh. Ten do školy nikdy nechodil, ten uměl všechno hned jak se narodil.

anonym

Jak se to vezme…

Je jen na uživateli huxa, jestli si mé příspěvky vezme k srdci. Tohle je jenom realita, vím, že se ti nelíbí, tak to laskavě nedávej za vinu mě.