Lily321

Proč je někdy zatmění prstencové a někdy je zatmění ?

Odpovědi
BANAN93

protože dráhy planet, nebo měsíců nejsou vždy optimální na suprový stín (občas ho tím stínem jenom strejchne)
Doplňuji:
a taky z každého místa ne zemi je to vidět jinak

manon

Je to dáno vzdáleností Slunce od Země ve chvíli zatmění.
Musí být dostatečně daleko, aby mohlo dojít k úplnému zatmění: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zat­m%C4%9Bn%C3%AD_Slun­ce
Měsíc mění svůj zdánlivý průměr jen nepatrně, jeho dráha kolem Země je téměř kruhová.