annas

Proč je někdy dobré „jít od válu“? Jaký je význam a původ tohoto úsloví?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Jít od válu je ustálené slovní spojení, které vešlo do českého slovníku jako rčení, přirovnání. Znamená přerušit nebo ukončit nějakou konkrétní činnost.
Vál je návin osnovních nití používaných jako předloha „díla“ (tkaniny). Protože tkalcovské řemeslo bylo dost náročné na zručnost a trpělivost, začalo se v lidové mluvě používat rčení „jdu od válu“ pro případy, kdy bylo něco složitého a náročného na trpělivost a osoba, která toto pronesla vyjadřovala svou rezignaci nad složitostí práce, což se později přenášelo do obecné roviny. Používalo se i jako příkaz pro osoby, které nezvládaly určitý úkon nebo situaci: „Jdi od válu!“, nebo „Jestli to nezvládne, půjde od válu“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C3%AD­t_od_v%C3%A1lu

Další odpovědi
vagra

Ustálené slovní spojení „jít od válu“, vešlo do českého slovníku jako rčení, přirovnání. Znamená přerušit nebo ukončit nějakou konkrétní činnost. V tomto případně činnost velice výhodnou.

Původně vál je návin osnovních nití používaných jako předloha „díla“ (tkaniny). Protože tkalcovské řemeslo bylo dost náročné na zručnost a trpělivost, začalo se v lidové mluvě používat rčení „jdu od válu“ pro případy, kdy bylo něco složitého a náročného na trpělivost a osoba, která toto pronesla vyjadřovala svou rezignaci nad složitostí práce, což se později přenášelo do obecné roviny.
Používalo se i jako příkaz pro osoby, které nezvládaly určitý úkon nebo situaci: „Jdi od válu!“, nebo „Nezvládá to, půjde od válu“.

Zdroj: zkráceno z-http://www.e-kniha.com/proc-uz-je-cas-jit-od-valu.html