Avatar uživatele
barina

Proč je mokrá látka tmavější než suchá, i když je voda průhledná?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? led, hippeace, iceT, Terryle, Já..., soudek, Straka před 4783 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Já...

Dobrý dotaz.

Dle mého to souvvisí změnou odrazivosti povrchu – neumím to odborněji popsat…

Napadá mne analogicky podobná otázka: Proč se – např.mokrá chodba – zdá (nejen na vojně…) čistší, než pak suchá?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Dobrá odpoveď „Já…“.
Súvisí to s lomom svetla prenikajúceho kvapalinou (uhol odrazu = uhlu dopadu). Cez kvapalinu svetlo prechádza, na hladine sa lomí, tým sa zmení uhol dopadu na nepriehľadný predmet -látku-, odrazí sa a opäť pri hladine sa zmení uhol svetla.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Straka

Tak s tím si lámu hlavu už nějaký ten pátek.
Podle pozorování se zdá, že důvodů bude několik:
voda se chová podobně jako sklo: od hladiny se odráží paprsky světla jen určitým směrem (leskne se), čímž je způsobeno, že pod rozhraní vody a vzduchu se dostane menší množství světla.
Od suchého matného povrchu se světlo odráží rozptýleně všemi směry.
Takto bychom ovšem nevysvětlili, proč neztmavne povrch pod sklem tolik jako namočením.
Voda u některých povrchů změní také vlastnost odrazivosti světla (nefunguje to např. u lina, u hladkých nesavých povrchů), bude to zřejmě také částečně souviset s absolutním odrazem. Světlo se pak dostane hlouběji např. do tkaniny, odkud se pak už neodrazí ven.
Je to trochu hypotetické vysvětlení, možná ne zcela přesné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Thor

Myslím,že díky lomu. Protože mokrá látka pohlcuje některé barvy a jiné zas odráží. No a ten lom je odrazí ještě dřív než světlo dopadne na jejich povrch

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek